• SERWIS CHOROBY ZAKAŹNE

  • Start

Nowa szczepionka przeciw COVID-19? Komisja Europejska zatwierdziła umowę

Autor: oprac. MP • Źródło: PAP10 listopada 2021 14:24

W środę, 10 listopada, Komisja Europejska zatwierdziła umowę z firmą Valneva. Umowa ma umożliwić zakup potencjalnej szczepionki przeciwko COVID-19.

Komisja Europejska podpisała umowę z firmą Valneva w sprawie nowej szczepionki przeciw COVID-19 Fot. Shutterstock
  • Komisja Europejska poinformowała o zatwierdzeniu ósmej umowy dotyczącej zakupu potencjalnej szczepionki przeciw COVID-19
  • W ramach podpisanego kontraktu w 2022 roku kraje Unii Europejskiej będą mogły zakupić prawie 27 mln dawek szczepionki
  • Umowa z firmą Valneva przewiduje również dostosowanie preparatu do nowych wariantów koronawirusa oraz sprzedaży w 2023 do 33 mln dodatkowych szczepionek

Nowa szczepionka przeciw COVID-19. Komisja Europejska podpisała umowę z firmą Valneva

- Zatwierdzona dziś umowa umożliwia dostosowanie szczepionki do nowych wariantów. Nasz szeroki zestaw szczepionek pomoże nam w walce z Covid i jego wariantami w Europie i poza nią. Pandemia jeszcze się nie skończyła. Każdy, kto może, powinien się zaszczepić - skomentowała informację przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

Dotychczas KE zawarła kontrakty na szczepionki, które mają być produkowane w Europie z firmami AstraZeneca, Sanofi-GSK, Janssen Pharmaceutica NV, BioNtech-Pfizer, CureVac, Moderna i Novavax.

Czytaj: Koronawirus. 10 listopada padł rekord zakażeń koronawirusem. Zmarło 269 osób

Valneva to francuskie przedsiębiorstwo biotechnologiczne opracowujące szczepionkę zawierającą inaktywowanego wirusa, wytwarzaną z żywego wirusa poprzez inaktywację chemiczną.

- Jest to tradycyjna technologia szczepień, stosowana od 60-70 lat, o ugruntowanej metodyce i wysokim poziomie bezpieczeństwa. Większość szczepionek przeciwko grypie i wiele szczepionek podstawowych wykorzystuje tę technologię. Jest to obecnie jedyna potencjalna szczepionka zawierająca inaktywowanego wirusa w badaniach klinicznych przeciwko Covid-19 w Europie - poinformowała w komunikacie prasowym KE.

Czytaj: Kraska: w ciągu następnych 10 dni może być nawet 40 tys. zakażeń dziennie

Rząd ma plan na walkę z pandemią? "Ma, ale nie chodzi o to, byśmy kogoś w tej chwili straszyli"

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum