• SERWIS CHOROBY ZAKAŹNE

  • Start

Nowa Gwinea. Władze ogłosiły koniec epidemii Eboli

Autor: oprac. KM • Źródło: Reuters, Rynek Zdrowia19 czerwca 2021 16:50

- Uroczyście ogłaszam koniec epidemii Eboli w Gwinei - powiedział gwinejski minister zdrowia Remy Lamah podczas konferencji prasowej.

Właściwa koordynacja działań pozwoliła uporać się z epidemią Eboli. Fot. Shutterstock
  • WHO ogłosiła koniec epidemii Eboli w Nowej Gwinei
  • Epidemia wybuchła tam w lutym 2021 r. i przyczyniła się do śmierci 12 osób. "Skoordynowane wysiłki" pozwoliły okiełznać problem
  • Epidemia Eboli kilka lat wcześniej spowodowała śmierć ponad 11 tys. osób

Jak poinformowała agencja Reuters, epidemia wirusa Ebola, która rozpoczęła się w lutym tego roku w południowo-wschodniej części Nowej Gwinei została uznana za zakończoną. Od początku jej trwania wirus zakaził 16 osób, a 12 zabił. Zakończenie epidemii ogłosił gwinejski resort zdrowia oraz Światowa Organizacja Zdrowia.

Uroczysty koniec epidemii Eboli

- Uroczyście ogłaszam koniec epidemii Eboli w Gwinei - powiedział minister zdrowia Remy Lamah podczas konferencji prasowej w Conakry, stolicy Nowej Gwinei. Ogłoszenie końca epidemii wywołało radość wśród pracowników służby zdrowia, którzy oglądali konferencję będąc w samym centrum epidemii w Nzerekore.

Po wnioskach wyciągniętych z poprzednich epidemii w Gwinei i Demokratycznej Republice Konga tamtejszy resort zdrowia mógł szybko reagować na odradzającego się groźnego wirusa, który stanowi przyczynę ciężkich krwawień i niewydolności narządów. Ebola rozprzestrzenia się poprzez kontakt z płynami ustrojowymi.

- Na podstawie wniosków wyciągniętych z epidemii, która miała miejsce w latach 2014-2016 oraz dzięki szybkim, skoordynowanym działaniom (…) Gwinea była w stanie kontrolować epidemię i zapobiec jej rozprzestrzenianiu się poza granice [kraju - red.] - powiedział w oświadczeniu szef WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Ebola już kiedyś była przyczyną wielu tragedii

Epidemia wirusa Ebola w latach 2014-2016 przyczyniła się do śmierci 11,3 tys. osób, głównie w Gwinei, Sierra Leone i Liberii.

WHO pomogła w dostawie około 24 tys. dawek szczepionki przeciwko Eboli. Dzięki dostawom w regionie zaszczepiono prawie 11 tys. osób, w tym ponad 2,8 tys. pracowników służby zdrowia.

- Epidemia wybuchła równolegle z tą na terenie zachodniej Afryki. Dzięki innowacjom i wyciągniętym wnioskom Gwinei udało się powstrzymać wirusa w ciągu czterech miesięcy - powiedział Matshidiso Moeti, dyrektor regionalny WHO w Afryce. - Jesteśmy coraz szybsi, lepsi i mądrzejsi, jeśli chodzi o walkę z Ebolą.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum