• SERWIS CHOROBY ZAKAŹNE

  • Start

Nieznana choroba w Sudanie Południowym. Zmarło 89 osób

Autor: PAP • Źródło: PAP15 grudnia 2021 13:50

WHO bada przypadki nieznanej choroby w Sudanie Południowym. Zmarło już 89 osób. Władze medyczne twierdzą, że przyczyną zgonów nie była cholera.

Z powodu nieznanej choroby w Sudanie Południowym zmarło już 89 osób. Fot. Adobestock
  • Misja Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) bada przypadki śmierci 89 osób, które zmarły na niezidentyfikowaną chorobę w rejonie miejscowości Fangak w Sudanie Południowym
  • Rejon został ostatnio dotknięty powodziami
  • Według lokalnych władz medycznych chorzy nie byli zakażeni cholerą

Zespół szybkiego reagowania WHO bada sprawę

- Zdecydowaliśmy się wysłać zespół szybkiego reagowania, który zbada sprawę i oceni związane z nią ryzyko; będzie mógł też zebrać próbki od chorych - na razie wiemy o śmierci 89 osób - powiedziała stacji BBC Sheila Baya z WHO.

Ministerstwo zdrowia Sudanu Południowego od zeszłego tygodnia informowało o nieznanej, śmiertelnej chorobie, która szerzy się w stanie Jonglei, w którym leży Fangak.

Próbki zebrane od chorych nie wykazały, by byli zakażeni cholerą - przekazały lokalne władze medyczne.

Powodzie w Sudanie podnoszą ryzyko malarii

Sudan Południowy został w ostatnich miesiącach dotknięty największymi od 60 lat powodziami. Według ONZ żywioł wpłynął na życie niemal miliona osób, 35 tys. z nich musiało zostać ewakuowanych. Jednym z regionów, w których powódź wyrządziła największe szkody, jest stan Jonglei.

Z powodziami łączy się zwiększone ryzyko rozprzestrzeniania się malarii; wiele dzieci jest też zagrożonych niedożywieniem - ostrzegł Lam Tungwar Kueigwong z południowosudańskiego rządu.

Przez powódź misja WHO ma trudności z przemieszczaniem się po kraju i dotarciem do regionu, w którym pojawiła się niezidentyfikowana choroba.

Zobacz też: Wpadli w długi, bo chcieli się dostać do lekarza w pandemii. Dramat chorych

Błąd systemie wydłuża kwarantannę dzieci. RPO interweniuje do dyrektora CeZ

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum