• SERWIS CHOROBY ZAKAŹNE

  • Start

Niemcy: w domu i bez stygmatyzacji można wykonać test na wirusa HIV

Autor: dw.com/Rynek Zdrowia • • 01 grudnia 2019 16:42

W Centrum Zdrowia Seksualnego i Medycyny w Bochum (Niemcy) opracowano domowy test na HIV. Można go kupić w aptece i samodzielnie wykonać. Powstał głównie z myślą o tych, którzy obawiają się stygmatyzacji, kiedy okaże się, że poddają się oficjalnie testowi na wirusa HIV.

Niemcy: w domu i bez stygmatyzacji można wykonać test na wirusa HIV
Fot. Shutterstock (zdjęcie ilustracyjne)

Jak tłumaczy w dw.com Norbert Brockmeyer, który jest profesorem w Dermatologicznej Klinice Uniwersyteckiej w Bochum i kierownikiem Centrum Zdrowia Seksualnego i Medycyny, do wykonania testu potrzebna jest odrobina krwi z opuszka palca. Krew daje się na małą płytkę i kropla krwi porusza się w niewielkiej rurce, w której znajdują się odpowiednie antygeny. Jeśli wchodzą one w reakcję z krwią, dochodzi do zabarwienia testu. Jeśli jest on pozytywny, pokazują się dwie kreski, jeśli negatywny jedna.

Próbki można wysłać anonimowo lub prawie anonimowo do laboratorium. Następnie przychodzi telefonicznie lub SMS-em wiadomość z wynikiem. Okaże się on pozytywny, należy jak najszybciej poddać się odpowiedniemu leczeniu.

Profesor Norbert Brockmeyer zastrzega, że test na wirusa HIV, jak wszystkie inne testy, nie daje stuprocentowej pewności. W przypadku HIV zaleca się zawsze wykonanie dwóch testów.

Czytaj: dw.com

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum