• SERWIS CHOROBY ZAKAŹNE

  • Start

Niemcy: egzotyczny wirus Zachodniego Nilu wykryto u człowieka

Autor: dw.com/Rynek Zdrowia • • 28 września 2019 13:58

Przenoszony przez komary wirus Zachodniego Nilu wykryto u człowieka. Wirusem zaraził się 70-latek z Saksonii, który zachorował na zapalenie opon mózgowych i był leczony w szpitalu w Lipsku. To pierwszy taki przypadek w Niemczech.

Niemcy: egzotyczny wirus Zachodniego Nilu wykryto u człowieka

Według informacji kliniki i Instytutu im. Roberta Kocha, osoba ta już wyzdrowiała.

Do tej pory istnienie wirusa stwierdzono jedynie u osób powracających z podróży do krajów, w których wirus jest rozpowszechniony. Inny przypadek dotyczył weterynarza z Bawarii, który zaraził się podczas badania ptaka.

W Saksonii wirus wykryto już u niektórych zwierząt. Teraz zachorował 70-letni mieszkaniec wsi, który nie podróżował wcześniej za granicę i nie cierpi na żadne choroby.

Pochodzący z Afryki wirus może być przenoszony przez rodzime gatunki komarów. To za ich sprawą i ptaków wędrownych pojawił się w regionach północnych. Najwyraźniej ciepłe okresy letnie w ciągu ostatnich dwóch lat sprzyjały zadomowieniu się wirusa na północ od Alp - uważa Jonas Schmidt-Chanasit z Instytutu im. Bernharda Nochta.

Pierwsze dowody istnienia wirusa w Europie pojawiły się już kilka dekad wcześniej, ale dopiero od kilku lat odnotowuje się większe fale chorobowe.

W 2018 r. Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób zarejestrowało głównie na południu Europy - we Włoszech, Grecji, Rumunii, na Węgrzech i w Chorwacji - ok. 2 tys. infekcji. To więcej niż w ciągu całych ostatnich siedmiu lat. Zmarło około 180 osób. W sezonie 2019 przypadków jest mniej.

Czytaj: dw.com

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum