• SERWIS CHOROBY ZAKAŹNE

  • Start

Niedzielski: do połowy października 3,2 tys. hospitalizacji z powodu COVID

Autor: Katarzyna Mieczkowska • Źródło: Rynek Zdrowia20 września 2021 11:47

Liczba hospitalizacji w ciągu tygodnia podwoiła się. Wszystko wskazuje na to, że w kolejnych tygodniach będziemy nadal obserwowali dynamiczne wzrosty - poinformował podczas poniedziałkowej konferencji minister zdrowia Adam Niedzielski.

Niedzielski: do połowy października 3,2 tys. hospitalizacji z powodu COVID
Przewiduje się, że liczba hospitalizacji z powodu COVID-19 znacząco wzrośnie. Fot. TomaszKudala / Shutterstock.com
  • - W tej chwili dominującą grupą, jeżeli chodzi o zakażenia, są osoby poniżej 70. roku życia - poinformował Niedzielski
  • Minister zdrowia wskazał, że obecnie Polska znajduje się w podobnej sytuacji, jaka miała miejsce w maju, ale tym, co różni te sytuacje jest liczba zgonów
  • Niedzielski, pytany o sprawdzanie statusu zaszczepienia przez uczelnie podał, że przepisy mogą pojawić się dopiero za dwa tygodnie

Do połowy października znacząco wzrośnie liczba hospitalizacji

Obecnie dzienny przyrost hospitalizacji plasuje się na poziomie 50 dziennie, jednak resort zdrowia prognozuje, że "mniej więcej do połowy października" liczba ta wzrośnie do 3200.

Niedzielski podał również informacje o liczbie zakażonych i zgonów z powodU COVID-19 wśród zaszczepionych osób.

- Udział osób, które były zaszczepione i są zakażone, wynosi jedynie 0,9 proc., czyli 99,1 proc. nowych zakażeń to są ludzie niezaszczepieni - poinformował Niedzielski.

Dodał, że "taka sama statystyka dotyczy zgonów". - Udział osób, które zostały zaszczepione, a umarły z powodu COVIDu, wynosi 1,8 proc., czyli 98 proc. zgonów od stycznia to są zgony osób, które nie zostały zaszczepione - zaznaczył.

Czy wrócą strefy żółte i czerwone?

Minister poinformował, że w najbliższych dniach lub tygodniach trzeba spodziewać się przekroczenia liczby 1000 zakażeń dziennie. - Przekroczenie tysiąca dzienne może już mieć miejsce w tym tygodniu - wskazał minister.

Jeżeli natomiast chodzi o możliwość wprowadzenia stref żółtych i czerwonych, minister zdrowia zaznaczył, że nie jest przewidywane rozważenie wprowadzenia takich stref w przypadku mniej niż 1000 zakażeń dziennie.

- Przyjęliśmy umowną granicę średnio 1000 zakażeń dziennie, poniżej której w ogóle nie będziemy prowadzili dyskusji na temat wprowadzania obostrzeń, bo to jest zbyt mały poziom poziom niewymagający reakcji - poinformował minister i dodał, że "szczepienia też mają duży wpływ na prawdopodobieństwo transmisji, ale też na najgorsze skutki związane z pandemią, czyli na liczbę zgonów".

Szczepienie trzecią dawką preparatem mRNA

Według informacji ministra zdrowia, szczepienia trzecią dawką preparatu przeciw COVID-19 będą przeprowadzane z użyciem szczepionki mRNA.

- Osoby, które korzystały z preparatu Astry Zeneki też będą miały oferowaną jako trzecią dawkę ewentualnie mRNA - podał minister, dodając, że "nie chciałby w tej chwili przesądzać, bo są dowody naukowe, które wskazują, że po przyjęciu Astry Zeneki ta skuteczność być może była nieco mniejsza w pierwszych badaniach, które były robione po przyjęciu preparatu, ale z kolei widzimy, że ona utrzymuje się dłużej".

Jak dotąd trzecią dawkę przyjęło 8 tys. osób. Kwestia wieku kwalifikującego do przyjęcia trzeciej dawki wciąż pozostaje przedmiotem dyskusji. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum