• SERWIS CHOROBY ZAKAŹNE

  • Start

Niedzielski: Delta to już ponad 86 proc. zakażeń w Polsce

Autor: oprac. KM • Źródło: Twitter, CDC, Rynek Zdrowia11 sierpnia 2021 14:30

Ponad 86 proc. wszystkich zakażeń koronawirusem w Polsce stanowi wariant Delta - poinformował na Twitterze minister zdrowia Adam Niedzielski. Dodał, że Alfa odchodzi do przeszłości

Wariant Delta odpowiada za ponad 86 proc. zakażeń w Polsce. Fot. Michał Oleksy/PTWP
  • Wariant Delta odpowiada już za ponad 86 proc. wszystkich zakażeń w Polsce - poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski 
  • Wariant Alfa "odchodzi do przeszłości" - dodał szef resortu
  • Zakażenia wariantem będącym już w odwrocie stanowią 8 proc. wszystkich przypadków

Jak poinformował za pośrednictwem Twittera minister zdrowia Adam Niedzielski, ponad 86 proc. wszystkich zakażeń koronawirusem w Polsce stanowią obecnie zakażenia wariantem Delta.

Większość zakażeń to wariant Delta

- Dotychczas w Polsce mamy potwierdzone 404 przypadki wariantu Delta - pisze minister Niedzielski.

Dodaje, że zakażenia wariantem Alfa są obecnie na poziomie niecałych 8 proc. wszystkich zakażeń. Zdaniem ministra ten wariant "odchodzi w Polsce do przeszłości"

Wariant Delta. Oto, co o nim wiemy

Centra Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) opublikowały dane dotyczące aktualnej wiedzy na temat wariantu Delta:

1. Wariant Delta jest bardziej zaraźliwy, niż inne

Wariant Delta cechuje wysoka zakaźność - CDC podaje, że jest on prawie dwa razy bardziej zaraźliwy niż poprzednie warianty.

2. Naukowcy sugerują, że u osób niezaszczepionych wariant Delta może powodować cięższy przebieg choroby, niż poprzednie warianty

W przebiegu dwóch osobnych badań prowadzonych w Kanadzie i Szkocji, w przypadku pacjentów zakażonych wariantem Delta istniało większe ryzyko hospitalizacji, niż w przypadku pacjentów zakażonych wariantem Alfa lub pierwotnymi szczepami wirusa.

3. Osoby nieszczepione wciąż stanowią największy problem

Chociaż wśród osób szczepionych zakażenia zdarzają się znacznie rzadziej niż u osób nieszczepionych, osoby zakażone wariantem Delta, w tym osoby w pełni zaszczepione - z objawowymi infekcjami - mogą zakażać wirusem inne osoby. Największe ryzyko transmisji jest wśród osób nieszczepionych.

CDC wciąż bada, czy osoby w pełni zaszczepione ale zakażone bezobjawowo mogą przenosić wirusa.

4. W pełni zaszczepione osoby zakażone wariantem Delta mogą przenosić wirusa na innych.

Mimo to wydaje się, że osoby zaszczepione mogą zarażać przez krótszy okres. Poprzednie warianty zazwyczaj wytwarzały mniejsze ilości wirusa w organizmach zakażonych i w pełni zaszczepionych osób, niż u osób niezaszczepionych. 

Wariant Delta wydaje się produkować taką samą ilość wirusa zarówno u osób niezaszczepionych, jak i w pełni zaszczepionych. Jednak, podobnie jak w przypadku innych wariantów, ilość wirusa wytwarzanego przez wariant Delta u osób w pełni zaszczepionych również spada szybciej niż u osób nieszczepionych. Oznacza to, że osoby w pełni zaszczepione mogą zarażać przez krótszy czas, niż osoby nieszczepione.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum