• SERWIS CHOROBY ZAKAŹNE

  • Start

Naukowcy: Pełne zaszczepienie zmniejsza o połowę ryzyko tzw. długiego COVID

Autor: oprac. KM • Źródło: CNN, Rynek Zdrowia02 września 2021 18:42

Ryzyko ponownego zakażenia koronawirusem było nawet o połowę mniejsze wśród osób, które odbyły pełny cykl szczepień - ustalili naukowcy na łamach The Lancet Infectious Diseases.

Pełen cykl szczepień obniża ryzyko długiego COVID o połowę. Fot. Shutterstock
  • Ryzyko utrzymywania się objawów po minimum 28 dniach od zakażenia było mniejsze o połowę dzięki dwóm dawkom szczepionki
  • Badanie przeprowadzono dzięki danym pozyskanym od 1,2 mln dorosłych
  • Naukowcy przyznają, że w temacie długiego COVID wciąż jest wiele do odkrycia

Nowe badanie poświęcone ponownym zakażeniom koronawirusem odpowiadającym za chorobę COVID-19 wykazało, że szczepionki nie tylko zmniejszają ryzyko ciężkiego przebiegu choroby i hospitalizacji, ale mogą również zmniejszyć ryzyko długotrwałego utrzymywania się objawów COVID-19.

Ryzyko utrzymywania się objawów mniejsze o połowę po pełnym cyklu szczepień

"Odkryliśmy, że ryzyko utrzymywania się objawów - przez 28 dni lub dłużej od zakażenia - po szczepieniu zmniejszyło się o około połowę dzięki dwóm dawkom szczepionki. Te wyniki sugerują, że ryzyko długiego COVID jest mniejsze u osób, które otrzymały dwie dawki szczepionki, jeśli dodatkowo weźmiemy pod uwagę już udokumentowane zmniejszone ryzyko infekcji"- napisali naukowcy w badaniu opublikowanym w środę w czasopiśmie The Lancet Infectious Diseases.
 
Naukowcy z instytucji badawczych w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii przeanalizowali dane zgłaszane samodzielnie przez dorosłych Brytyjczyków, którzy wskazali doświadczane objawy COVID-19 przez aplikację Covid Symptom Study. Naukowcy przeanalizowali objawy tych pacjentów, którzy otrzymali szczepionkę przeciw COVID-19 między 8 grudnia 2020 r. a 4 lipca 2021 r. - i porównali objawy zaszczepionych z tymi, którzy nie byli szczepieni.

Dane obejmowały ponad 1,2 miliona dorosłych, którzy zgłosili otrzymanie pierwszej dawki szczepionki. Spośród nich 0,5 proc., czyli 6030, uzyskało pozytywny wynik testu na ponowną infekcję koronawirusem po otrzymaniu pierwszej dawki. Wśród prawie 1 miliona dorosłych, którzy zgłosili otrzymanie drugiej dawki szczepionki, tylko 0,2 proc. (2370) uzyskało pozytywny wynik po przyjęciu obu dawek.

Naukowcy odkryli, że niektóre grupy były bardziej podatne na wystąpienie ponownych infekcji, szczególnie po pierwszej dawce szczepionki: osoby w wieku 60 lat i starsze, które uważano za słabsze, a także osoby żyjące w ubogich regionach. Ponadto, nieotyłe osoby były obarczone mniejszym ryzykiem ponownego zakażenia po pierwszej dawce szczepionki, zgodnie z pozyskanymi danymi. 
 
Eksperci zauważyli ponadto, że szczepienie wiązało się z mniejszą liczbą doniesień o objawach we wszystkich grupach wiekowych w przypadku zakażenia koronawirusem.

Naukowcy o długim COVID-zie: wciąż jest wiele do odkrycia

Jeśli chodzi o długotrwałe objawy COVID-19, pewni eksperci, którzy nie angażowali się w przebieg badania, zauważają, że wciąż jest wiele do odkrycia.

- W tym badaniu przyjrzeliśmy się tzw. długiemu COVID-owi pod kątem oceny odsetka przypadków z objawami utrzymującymi się dłużej niż 28 dni. Jednak długi COVID jest wciąż słabo poznany. Długotrwałe utrzymywanie się objawów po zakażeniu i ich nasilenie nadal muszą być zbadane - powiedziała Penny Ward z King's College London, która nie była zaangażowana w badanie.

- Optymistyczne jest jednak to, że ogólny odsetek przypadków z uporczywymi objawami jest mniejszy w przypadku pacjentów, którzy już byli w pełni zaszczepieni, co w połączeniu z łagodniejszym ogólnym przebiegiem choroby i zmniejszeniem zapotrzebowania na opiekę szpitalną stanowi dodatkową wartość szczepień - dodała Ward.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum