• SERWIS CHOROBY ZAKAŹNE

  • Start

Naukowcy: Masz nadwagę? Możesz mieć silniejsze objawy COVID-19

Autor: PAP • Źródło: PAP22 października 2021 06:41

Osoby otyłe mogą mieć gorsze wyniki, jeśli chodzi o hospitalizację z powodu COVID-19. Przy łagodnych postaciach choroby również może mieć negatywny wpływ.

Otyłość może pogorszyć wyniki chorych na COVID-19, zwłaszcza hospitalizowanych. Fot. mikeforemniakowski / Shutterstock.com
  • Otyłość wiąże się z gorszymi wynikami wśród osób hospitalizowanych z powodu COVID-19
  • Wpływa również na objawy u pacjentów z łagodnymi postaciami tej choroby
  • Dowodzi tego najnowsze badanie naukowców z University of Southern California

Artykuł na ten temat ukazał się w czasopiśmie " Influenza and Other Respiratory Viruses" (https://doi.org/10.1111/joim.13391).

Dorośli i dzieci z nadwagą - większe problemy z powodu COVID-19

W badaniu kierowanym przez dr Pię Pannaraj wzięło udział 522 dorosłych i dzieci (w wieku od 1 miesiąca do 84 lat), u których uzyskano pozytywny wynik testu na obecność SARS-CoV-2 w warunkach ambulatoryjnych (nie w szpitalu). Ok. 20 proc. uczestników miało podstawowe schorzenia, w tym astmę, cukrzycę i choroby sercowo-naczyniowe. Ok. 62 proc. miało za wysoki BMI.

Wśród potwierdzonych przypadków COVID-19 56 proc. było objawowych. Okazało się, że i dorośli, i dzieci z nadwagą lub otyłością doświadczały zdecydowanie więcej objawów COVID-19. Chodzi tu zwłaszcza o objawy ze strony układu oddechowego, takie jak kaszel i duszności. Dodatkowo symptomy te utrzymywały się u nich wyraźnie dłużej.

Osoby z nadwagą i otyłością powinny mieć lepszy dostęp do szczepień?

- Podkreśla to szczególną potrzebę zapewnienia szczepień przeciwko COVID-19 właśnie w tej grupie: osób z nadwagą i otyłością - uważa dr Pannaraj. - To jedyna szansa na złagodzenie możliwych do uniknięcia powikłań w tej populacji.

Jak mówi, prawie od początku pandemii wiadomo, że otyłość jest jednym z głównych czynników ryzyka ciężkiego COVID-19. I pewnie dlatego większość badań koncentruje się na otyłych pacjentach wymagających hospitalizacji, mimo że nadal większość osób zakażonych COVID-19 jest leczona poza szpitalami.

Czytaj też: Covid, szczepienia i otyłość: problem jest olbrzymi

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum