• SERWIS CHOROBY ZAKAŹNE

 • Start

Na Lubelszczyźnie spada liczba pacjentów z COVID-19. Najwięcej wolnych łóżek jest m.in. w Chełmie i Lublinie

Autor: oprac. JKB • Źródło: PAP16 grudnia 2021 12:14

W niektórych szpitalach w województwie lubelskim zmniejsza się liczba zajętych łóżek covidowych. Najwięcej dostępnych miejsc jest m.in. w Chełmie, Lublinie i Białej Podlaskiej.

Przybywa wolnych miejsc w szpitalach lubelskich. Fot. AdobeStock
 • W niektórych placówkach na Lubelszczyźnie zmniejsza się liczba pacjentów z COVID-19
 • W szpitalu tymczasowym w Lublinie obecnie przebywa 49 pacjentów na 112 wolnych miejsc. Zmniejszona została baza łóżkowa o jeden moduł
 • Z kolei w szpitalu w Chełmie wolnych jest 70 miejsc na 171 wszystkich dostępnych dla zakażonych
 • W całym województwie lubelskim przebywało w środę 1358 pacjentów z COVID-19 na 2042 dostępne miejsca

Czytaj: Koronawirus. 16 grudnia. Nowe dane o zakażeniach i zgonach

Lek na COVID-19 na wyczerpaniu. Kraska: dziś dotarły zapasy remdesiviru. Natychmiast pojedzie do szpitali

Ratownicy medyczni. Co zyskają, jeśli ustawa o ich zawodzie wejdzie w życie

Coraz mniej zajętych łóżek covidowych

- W szczytowym okresie czwartej fali na Lubelszczyźnie mieliśmy około 230 zajętych miejsc przez pacjentów covidowych. Teraz jest to około 75 pacjentów. Na tę chwilę widzimy zdecydowany spadek hospitalizacji - poinformowała PAP rzecznik szpitala w Białej Podlaskiej Magdalena Us.

W szpitalu tymczasowym w Lublinie przebywa w czwartek 49 pacjentów na 112 dostępnych miejsc. W tym tygodniu zmniejszona została tam baza łóżkowa o jeden moduł, czyli 28 łóżek.

- Liczba hospitalizacji w szpitalu tymczasowym jest na takim poziomie, jaki odnotowywaliśmy w połowie października. Po dwóch tygodniach wzrostów odzwierciedlających poziom zachorowań na COVID-19 w naszym regionie, od około tygodnia liczba pacjentów wyraźnie maleje - powiedziała PAP rzecznik szpitala tymczasowego w Lublinie Anna Guzowska.

Również w chełmskim szpitalu jest coraz więcej wolnych łóżek covidowych. Obecnie jest wolnych 70 miejsc na 171 wszystkich dostępnych dla zakażonych. "Wygląda na to, że sytuacja epidemiczna w naszym regionie się stabilizuje. Jednak najbardziej obawiamy się okresu poświątecznego, ponoworocznego, gdzie faktycznie mobilność osób między miastami, województwami będzie dosyć duża. Dlatego może się okazać, że do połowy stycznia te łóżka covidowe znowu będą potrzebne" - zaznaczyła w rozmowie z PAP dyrektor szpitala w Chełmie Kamila Ćwik.

Sprawdź: Ministerstwo Zdrowia wydało wytyczne. Chodzi o środki ochrony przed koronawirusem

Wiceminster zdrowia opowiada w Sejmie, jak rząd walczy z pandemią. Opozycja: nie macie żadnej strategii! [TRANSMISJA]

Dobra wiadomość na temat Lubelszczyzny

Dyrektor biura wojewody lubelskiego Paweł Paszko potwierdził, że z raportów dotyczących hospitalizacji pacjentów covidowych wynika, że w ostatnich dniach liczba takich pacjentów spada na Lubelszczyźnie. "Należy jednak zauważyć, że okresowo wciąż występują wahania ilości zajętych łóżek covidowych i okresowe wzrosty hospitalizacji w poszczególnych szpitalach" - podkreślił Paszko.

Dodał, że w reakcji na poprawę sytuacji epidemicznej i biorąc pod uwagę konieczność leczenia innych chorób, zaczął się proces zwalniania łóżek covidowych, tzn. przywracania miejsc dla niezakażonych pacjentów. W grudniu wojewoda lubelski wydał łącznie 13 takich poleceń.

- Jednak biorąc pod uwagę wspomniane wyżej wahania hospitalizacji oraz zbliżający się okres świąteczny, działania te podejmowane są z zachowaniem daleko idącej ostrożności - zwrócił uwagę Paweł Paszko.

W województwie lubelskim przebywało w środę 1358 pacjentów z COVID-19 na 2042 dostępne miejsca. Najwięcej wolnych łóżek covidowych jest obecnie w szpitalach w:

 • Białej Podlaskiej,
 • Chełmie,
 • Puławach, 
 • Tomaszowie Lubelskim.

Natomiast, wszystkie miejsca zajęte są w:

 • Janowie Lubelskim,
 • Krasnymstawie,
 • szpitalu wojewódzkim w Zamościu,
 • szpitalu klinicznym nr 4 w Lublinie.

Zobacz też: Koronawirus. Dzisiaj ruszają szczepienia dzieci w wieku od 5 do 11 lat

"Dezynfekcja tak, ale nie byle jak". Izba Pielęgniarek zwraca uwagę na nieprawidłowości

Po awanturze w Sejmie: będzie publiczne wysłuchanie projektu o weryfikacji szczepień przez pracodawców

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum