• SERWIS CHOROBY ZAKAŹNE

  • Start

Mononukleoza: antybiotyk nie pokona tej choroby

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 14 kwietnia 2017 10:14

Mononukleoza nazywana "chorobą pocałunków" wywołana jest przez wirus Epsteina i Barr należący do grupy wirusów opryszczki. Przenosi się przez ślinę. Zarażają się nią nastolatki i osoby w wieku około 30 lat.

Mononukleoza: antybiotyk nie pokona tej choroby
FOT. Fotolia; zdjęcie ilustracyjne

U niektórych choroba mija bezobjawowo, pozostawiając odporność, ale i zdolność zarażania na całe życie. U innych po okresie wylęgania (ok. miesiąca) powoduje bolesne powiększenie węzłów chłonnych szyi, silny ból gardła, złe samopoczucie i gorączkę.

Czasami powiększają się śledziona i wątroba, może wystąpić wysypka. O diagnozie przesądza wynik rozmazu krwi.

Pierwsze objawy choroby to zmęczenie, ból mięśni rozbicie, podobnie jak przy grypie. U niektórych krótko przed przed zdiagnozowaniem mononukleozy pojawiają się kliniczne objawy depresji.

Kolejnym objawem są opuchnięte migdały z ropnym nalotem, tak jak w anginie. Częstym błędem lekarzy jest oglądanie jedynie narządów, na które chory skarży się najbardziej. Jeśli lekarz zagląda tylko do gardła, a nie sprawdza powiększonych węzłów chłonnych, wątroby i śledziony, może zapisać antybiotyk, który w żaden sposób nie pomoże w chorobie.

W przeciwieństwie do przeziębienia mononukleoza trwa znacznie dłużej. Sama choroba około 10 dni, a okres dochodzenia do zdrowia kilka tygodni. Nie da się go przyspieszyć lekami. Najgroźniejsze powikłanie to pęknięcie śledziony, możliwe jest też wystąpienie krwawienia z przewodu pokarmowego.

Więcej: wyborcza.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum