• SERWIS CHOROBY ZAKAŹNE

  • Start

Minister zdrowia: sekwencjonowanie genomu wirusa w trzy dni. To reakcja na wariant Delta

Autor: PAP • Źródło: PAP25 czerwca 2021 13:40

Ministerstwo Zdrowia szykuje się na wariant Delta i czwartą falę. - Sekwencjonowanie genomu wirusa będzie odbywało się w ciągu trzech dni - zapowiedział w piątek minister zdrowia Adam Niedzielski

Minister zdrowia: sekwencjonowanie genomu wirusa w trzy dni/Fot. Shutterstock
  • Resort zdrowia szykuje się na wzrost zakażeń wariantem Delta i czwartą falę pandemii
  • - Sekwencjonowanie genomu wirusa będzie odbywało się w Polsce w ciągu trzech dni. Daje to czas na reagowanie służb sanitarnych w przypadku pojawienia się nowych mutacji, w tym Delta - powiedział Adam Niedzielski
  • Niedzielski podkreślił, że nowe ogniska wariantu Delta są monitorowane

Minister wskazał, że istnieją już rozwiązania, które "dają czas służbom sanitarnym na reagowanie w przypadku wystąpienia nowych mutacji koronawirusa, które mają charakter alertowy, za który WHO uznała mutację Delta".

Wariant Delta i czwarta fala?

Niedzielski podkreślił, że nowe ogniska pojawiania się wariantu Delta są monitorowane.

- Mają specjalną atencję ze strony sanepidu i będziemy za każdym razem wdrażać takie metody, żeby ogniska się nie rozprzestrzeniały, bo to jest główne ryzyko. To jest nasz realny mechanizm w walce z nowymi mutacjami, przede wszystkim z mutacją Delta, która pojawia się w coraz większej skali w Europie  - powiedział szef resortu zdrowia.

Dodał, że "metody, którymi dysponujemy, zapewniają, że ta kontrolowalność rozprzestrzeniania się kolejnych mutacji jest większa po naszej stronie".

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum