• SERWIS CHOROBY ZAKAŹNE

  • Start

Minister zdrowia o relokacji pacjentów z COVID-19. To nie jest pierwszy wybór MZ

Autor: Katarzyna Mieczkowska • Źródło: Rynek Zdrowia27 października 2021 14:50

- Pod względem zarządzania epidemią będziemy starali się najpierw poszerzać bazę, potem korzystać z możliwości relokacyjnych - mówił minister zdrowia Adam Niedzielski podczas środowej konferencji.

Szpital tymczasowy dla chorych na COVID-19 na terenie Targów Lublin PAP/Wojtek Jargiło
  • Walka z pandemią opiera się na realnych instrumentach: szczepieniach i DDM - mówił minister zdrowia Adam Niedzielski
  • Szef resortu zdrowia podkreślił fakt spadku dyscypliny, który przełożył się na gorsze prognozy co do apogeum zakażeń
  • W kwestii zarządzania epidemią relokacja nie jest domyślnym wyborem - najpierw powiększanie bazy, dopiero później relokacja

Podczas środowej konferencji minister zdrowia Adam Niedzielski odniósł się do kwestii obłożenia infrastruktury. Poruszył zwłaszcza przykład województwa lubelskiego i podkreślił, że obecne podejście do walki z pandemią opiera się na "realnych instrumentach w postaci szczepień, stosowania reżimu sanitarnego czyli maseczek, dystansu i dezynfekcji".

Reżim sanitarny sposobem na przejście przez czwartą falę bez kolejnych restrykcji

- To są te narzędzia, które przy szerokim, powszechnym zastosowaniu, powinny nam pozwolić przejść przez tę falę nie wprowadzając dodatkowych restrykcji - mówił minister, podkreślając, że jest to założenie, które może nie spełnić się, jeżeli dostrzegalny będzie np. niewystarczający poziom dyscypliny epidemicznej.

Minister wspomniał o modelach amerykańskich, które prognozują przebieg fal pandemii w poszczególnych krajach. Zaznaczył, że "w przypadku Polski dokonano przeszacowania parametrów częstotliwości noszenia maseczek z blisko 70-procentowej popularności, jaka miała miejsce w poprzednich falach o połowę-do 35 procent".

- To pokazuje po pierwsze, jak bardzo spadła ta dyscyplina - zauważył Niedzielski i dodał, że niezwłocznie spadek dyscypliny poskutkował wskazaniem "większego apogeum, jeśli chodzi o szczyt zachorowań w Polsce" - z 15 do 25 tysięcy. Zauważył, że według prognoz "ten szczyt nastąpi nieco wcześniej: w okolicach drugiej dekady listopada".

Sprawdź: Cmentarze na 1 listopada. Minister zdrowia apeluje na Wszystkich Świętych

MZ zapowiada podwyżki. Ile teraz zarabia pielęgniarka, lekarz i salowa? Mniej niż w ustawie być nie może

Relokacja nie jest pierwszym wyborem Ministerstwa Zdrowia

- Pod względem zarządzania epidemią będziemy starali się najpierw poszerzać bazę, potem korzystać z możliwości relokacyjnych - zapowiedział Niedzielski, dodając, że w przypadku Śląska instrumenty dotyczące relokacji były wykorzystywane już podczas trzeciej fali epidemii.

Relokacja miałaby dotyczyć zarówno transportu kołowego jak i transportu z udziałem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

- W tej chwili sytuacja wygląda tak, że ta wydolność systemu opieki zdrowotnej jest mniej narażona na COVID ze względu na mniejszą liczbę zakażeń, mniejszą liczbę hospitalizacji i nasze większe zdolności organizacyjne, które służą zarządzaniu ruchem pacjentów - informował minister.

- Przede wszystkim będziemy starali się dostosować infrastrukturę łóżkową, a restrykcje naprawdę są elementem, który będzie wykorzystywany w ostatniej kolejności - tym bardziej, że w gruncie rzeczy mamy pewne restrykcje dotyczące chociażby noszenia maseczek w przestrzeniach publicznych - nadmienił szef resortu zdrowia. Przypomniał, że nacisk kładziony jest na egzekwowanie tych obowiązków m.in. w transporcie publicznym czy w innych przestrzeniach publicznych.

Czytaj również: Czy wróci nauka zdalna? Niedzielski: naukę stacjonarną trzeba utrzymać za wszelką cenę

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum