• SERWIS CHOROBY ZAKAŹNE

  • Start

Mieszanie szczepionek przeciw COVID-19 jest bezpieczne. Potwierdzają to badania

Autor: oprac. MP • Źródło: PAP09 sierpnia 2021 16:40

Najnowsze badania pokazały, że mieszanie szczepionek wektorowych i mRNA przeciw COVID-19 jest bezpieczne i skuteczne - poinformował w poniedziałek szef URPL Grzegorz Cessak.

Mieszanie szczepionek przeciwko COVID-19 jest bezpieczne - donoszą naukowcy. Fot. izabela_h / Shutterstock.com
  • Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych Grzegorz Cessak podkreślił skuteczność mieszania szczepionek przeciw COVID-19, powołując się na badania
  • Cytowane badania wykazały skuteczność i bezpieczeństwo łączenia szczepionek o różnych mechanizmach działania: wektorowych i mRNA
  • MZ dopuściło schematy mieszane podawania szczepionek AstraZeneca, Pfizer i Moderna

Czy łączenie szczepionek jest bezpieczne? Badania potwierdzają skuteczność mieszania preparatów

Ministerstwo Zdrowia pod koniec lipca opublikowało komunikat o schematach mieszanych szczepień przeciw COVID-19, dopuszczający łączenie preparatów m.in. dla osób, u których wystąpiły niepożądane odczyny po pierwszej dawce. Decyzja w tej sprawie zapadła na podstawie rekomendacji Zespołu ds. Szczepień Ochronnych i Rady Medycznej.

- Kolejne wyniki badań dotyczące mieszanych schematów podawania szczepionek przeciw COVID-19. Potwierdzono skuteczność i bezpieczeństwo mieszania szczepionek o różnych mechanizmach działania (wektorowe i mRNA) - napisał w poniedziałek (9 sierpnia) na Twitterze prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Grzegorz Cessak załączył link do artykułu w piśmie naukowym "The Lancet".

Minister Zdrowia dopuścił w systemie rejestracji szczepienia przeciw COVID-19 potwierdzanie unijnym certyfikatem covid schematów mieszanych w zakresie szczepionek Vaxzevria (AstraZeneca), Comirnaty (Pfizer) i Spikevax (Moderna) w przypadkach, gdy zastosowanie schematu mieszanego wynikało m.in. "z konieczności podania innego rodzaju szczepionki jako drugiej dawki w schemacie szczepienia, w celu jego zakończenia, w sytuacji gdy korzyści z zakończenia schematu szczepienia, mimo wystąpienia niepożądanego działania po podaniu produktu leczniczego przeważają nad ryzykiem u pacjentów, w szczególności u osób z grup obarczonych ryzykiem ciężkiego przebiegu COVID-19".

Mieszanie szczepionek AstraZeneca, Pfizer i Moderna jest bezpieczne i skuteczne

Zastosowanie schematu mieszanego dopuszczono także m.in. wtedy, gdy wynika on z "podania szczepionki niezgodnie ze wskazaniami określonymi w ulotce i charakterystyce produktu leczniczego (ChPL) dla danej grupy wiekowej, i wiążącej się z tym konieczności podania drugiej dawki szczepienia preparatem właściwym, rekomendowanym dla danej grupy wiekowej".

MZ informowało, że w przypadku schematu mieszanego w ramach jednego cyklu szczepienia stosuje się schemat dwudawkowy. Wyjaśniano, że nie ma wskazań do podania trzech dawek szczepionek. Podanie szczepionki Janssen jako drugiej dawki w schemacie szczepienia uważa się za nowy schemat szczepienia zrealizowany w schemacie jednodawkowym.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum