Małpia ospa w Niemczech. Zamówiono 40 tys. szczepionek
Rząd niemiecki zamówił 40 tys. szczepionek w związku z małpią ospą. Wczesna interwencja ma za zadanie przeciwdziałać zadomowieniu się tego patogenu w kraju.

- Niemiecki rząd zamówił 40 tys. dawek szczepionek, które mogą zostać wykorzystywane do szczepienia przeciwko małpiej ospie
- Do tej pory w kraju wykryto pięć zakażeń małpią ospą. Wszystkie przypadki dotyczą mężczyzn.
- Jak mówi minister zdrowia w Niemczech, wczesna interwencja ma za zadanie przeciwdziałać zadomowieniu się tego patogenu w kraju
Niemcy: zamówiono 40 tys. szczepionek w związku z małpią ospą
Niemiecki rząd zamówił 40 tys. dawek szczepionek, które mogą zostać wykorzystywane do szczepienia przeciwko małpiej ospie. Wczesna interwencja, w tym temacie, ma za zadanie przeciwdziałać zadomowieniu się tego patogenu.
Za szczepionkę, którą zamówił niemiecki rząd, odpowiada koncern Bavarian Nordic, chroni zaszczepionych przed wirusem ospy prawdziwej. Przypomnijmy, że z nim jest spokrewniony właśnie wirus małpiej ospy.
Karl Lauterbach - minister zdrowia - w trakcie konferencji, która odbyła się we wtorek, 24 maja, zapowiedział, że środki prewencyjne (okres izolacji trwający co najmniej trzy tygodnie zalecany dla zakażonych i osób mających z nimi kontakt) powinny wystarczyć, aby nie doszło do pojawienia się ogniska zakażeń w Niemczech.
Do tej pory w kraju wykryto pięć zakażeń małpią ospą. Wszystkie przypadki dotyczą mężczyzn.
Małpia ospa. Objawy, zakażenie, przebieg choroby
- Wirus małpiej ospy powoduje chorobę z objawami podobnymi, ale mniej poważnymi, do ospy prawdziwej - przypominają przedstawiciele Światowej Organizacji Zdrowia.
Objawy małpiej ospy to gorączka, intensywny ból głowy, bóle mięśni i pleców, obrzęk węzłów chłonnych czy uczucie zmęczenia. Poza tym charakterystyczna wysypka.
Choroba zazwyczaj trwa od dwóch do czterech tygodni. Ustępuje samoistnie bez leczenia.
- Ospa wietrzna (ang. varicella, chickenpox) niewiele więcej ma wspólnego z ospą prawdziwą (ang. smallpox) i małpią (ang. monkeypox) poza nazwą. Są to kompletnie różne rodziny wirusów i szczepienia przeciw ospie wietrznej nie chronią przez ospą prawdziwą i małpią - przypomniał, w mediach społecznościowych, dr Paweł Grzesiowski, pediatra i immunolog, a także ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (0)