• SERWIS CHOROBY ZAKAŹNE

  • Start

Lubelskie: rośnie liczba osób zakażonych boreliozą

Autor: dziennikwschodni.pl/Rynek Zdrowia • • 08 maja 2018 11:49

Tylko w kwietniu do Poradni Chorób Zakaźnych Instytutu Medycyny Wsi w Lublinie zgłosiło się 305 osób z podejrzeniem zakażenia boreliozą.

Do Instytutu Medycyny Wsi w Lublinie zgłosiło się 305 osób z podejrzeniem zakażenia boreliozą. Fot. Archiwum

Jak podaje Magdalena Czarkowska, zastępca dyrektora Instytutu, w minionym miesiącu udzielono 332 takie porady. Podkreśla też, że liczba zgłaszających się pacjentów rośnie z roku na rok.

Do poradni przychodzą się nie tylko rolnicy, którzy z racji warunków pracy są najbardziej narażeni na zachorowanie, ale także osoby, które były w okolicach lasu czy większych terenów zielonych, a także ci, którzy mieszkają poza miastem lub na jego obrzeżach.

Lekarze wyjaśniają, że aby doszło do zakażenia, kleszcz musi przebywać w ciele żywiciela kilkanaście godzin zanim stanie się groźny i będzie mógł zarażać. Dlatego jeśli go usuniemy odpowiednio wcześnie, nic nam nie grozi.

Najbardziej charakterystycznym objawem zakażenia boreliozą jest tzw. rumień wędrujący, w kształcie krążka. Jeśli go zauważymy, natychmiast trzeba zgłosić się do lekarza.

Już co trzeci kleszcz jest zakażony groźnym dla człowieka wirusem. Najwięcej stwierdzonych przypadków boreliozy jest w powiatach tomaszowskim i bialskim. Nie brakuje ich również w powiecie lubelskim.

Więcej: www.dziennikwschodni.pl

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum