• SERWIS CHOROBY ZAKAŹNE

  • Start

Lekarze rodzinni apelują: więcej teleporad. "Poczekalnie siedliskiem drobnoustrojów"

Autor: oprac. JPP • Źródło: PAP19 listopada 2021 09:05

Lekarze rodzinni apelują, aby pacjenci ograniczyli wizyty w przychodniach POZ, a zamiast tego korzystali z teleporad. "Przy rozpędzającej się czwartej fali koronawirusa niedopuszczalne jest przesiadywanie w zatłoczonych poczekalniach".

Kolejka do lekarza Fot. PAP/Wojciech Pacewicz
  • Lekarze Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia apelują, aby pacjenci ograniczyli wizyty w przychodniach POZ, a zamiast tego korzystali z teleporad
  • - Przy rozpędzającej się czwartej fali koronawirusa niedopuszczalne jest przesiadywanie w zatłoczonych poczekalniach, które z racji ilości pacjentów stają się siedliskiem drobnoustrojów - argumentują
  • Przy okazji medycy apelują o szczepienie oraz przyjmowanie trzeciej, przypominającej dawki szczepionki przeciwko COVID-19.

Sprawdź: Zwolnienie lekarskie na wypalenie zawodowe. Ekspert ostrzega: ZUS może podważyć L4

Lekarze rodzinni apelują o korzystanie z teleporad

Lekarze Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia apelują do pacjentów, aby ograniczyli bezpośrednie wizyty w poradniach podstawowej opieki zdrowotnej. Proszą o korzystanie z teleporad, a gdy konieczna jest wizyta bezpośrednia – o przychodzenie punktualnie na wyznaczony czas.

- Bezpośrednia wizyta w poradni POZ dopuszczalna jest tylko w medycznie uzasadnionych sytuacjach i również po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym z lekarzem: wyznaczeniu terminu oraz konkretnej godziny - podkreślili autorzy apelu.

Czytaj więcej: Ogromne kolejki do lekarzy rodzinnych. Sytuacja się pogarsza. "Tak źle nigdy nie było"

Lekarze rodzinni tłumaczą, dlaczego ustawa o cmentarzach budzi ich niepokój

"Właśnie w takich sytuacjach pacjenci się nawzajem zarażają"

- Z przerażeniem obserwujemy drastyczny wzrost nowych zakażeń, zgonów z powodu COVID-19, a jednocześnie nie do końca odpowiedzialne zachowania naszych pacjentów. Przy rozpędzającej się czwartej fali koronawirusa niedopuszczalne jest przesiadywanie w zatłoczonych poczekalniach, które z racji ilości pacjentów stają się siedliskiem drobnoustrojów. Jesteśmy przekonani, że właśnie w takich sytuacjach pacjenci się nawzajem zarażają - zaznaczyła prezeska Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia Bożena Janicka.

Autorzy komunikatu zaapelowali także o szczepienie się i o przyjmowanie trzeciej, przypominającej dawki szczepionki przeciwko COVID-19.

Przypomnieli, że pacjentów nadal obowiązują środki ochrony osobistej (maski, rękawiczki) oraz stosowanie się do zaleceń higienicznych (dezynfekcja rąk).

Dodajmy, że 18 listopada w Polsce potwierdzono 24 882 nowych przypadków koronawirusa. Najwięcej z mazowieckiego (5109), śląskiego (2529) oraz wielkopolskiego (1919). Minionej doby zmarło 370 osób.

Czytaj również: Niedzielski o czwartej fali koronawirusa: nasze wyniki wcale nie są takie najgorsze

Obostrzenia na Boże Narodzenie? Minister Niedzielski odpowiedział, jak planować święta

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum