• SERWIS CHOROBY ZAKAŹNE

  • Start

Lek na zapalenie stawów pomoże w ciężkim przebiegu COVID-19? EMA rozpoczęła proces oceny

Autor: oprac. JKB • Źródło: EMA, Rynek Zdrowia18 sierpnia 2021 09:45

Europejska Agencja Leków (EMA) poinformowała o rozpoczęciu oceny leku przeciwzapalnego RoActemra. Dzięki temu może zostać poszerzone leczenie dorosłych pacjentów z ciężkim przebiegiem COVID-19.

EMA rozpoczęła badania nad kolejnym lekiem. Fot. Shutterstock
  • Europejska Agencja Leków prowadzi ocenę leku przeciwzapalnego RoActemra, który może być zastosowany w leczeniu dorosłych pacjentów przy ciężkim COVID-19
  • Lek RoActemra jest potencjalnie dobrym środkiem leczenia zakażenia koronawirusem ze względu na jego zdolność do blokowania działania interleukiny-6
  • RoActemra stosowana jest m.in. przy leczeniu ciężkiego reumatoidalnego zapalenia stawów

EMA ruszyła z przyspieszoną oceną leku przeciwzapalnego

Jak poinformowała Europejska Agencja Leków (EMA), rozpoczęto ocenę leku stosowanego przy leczeniu ostrego reumatoidalnego zapalenia stawów RoActemra. Zdaniem EMA preparat może zostać dołączony do leczenia dorosłych pacjentów hospitalizowanych przy ciężkim COVID-19. Chodzi w szczególności o chorych wymagających wentylacji mechanicznej alb dodatkowego tlenu.

EMA uzasadnia swoje działania ze względu na zdolność leku RoActemra do blokowania działania substancji interleukiny-6, która jest wytwarzana przez układ odpornościowy organizmu jako odpowiedź na stan zapalny. Lek ten posiada substancję czynną tocilizumab, czyli przeciwciało monklonalne.

Możliwe dalsze badania nad lekiem

Jak dodaje EMA, Komitet ds. Produktów Leczniczych Stosowanych u Ludzi (CHMP) przeprowadzi dodatkową analizę danych przedstawionych we wnioskach. Zostały dotychczas przeprowadzone cztery duże badania z pacjentami hospitalizowanymi podczas ciężkiego przebiegu COVID-19.

Wspomniana opinia CHMP zostanie przekazana do Komisji Europejskiej, która finalnie wyda prawnie wiążącą decyzję obowiązującą w państwach członkowskich UE. Prawdopodobnie EMA poda informację o wynikach oceny w połowie października.

Szczepienia to nie wszystko. Potrzebne są także leki na koronawirusa

Przypomnijmy, jak wielokrotnie nagłaśniali eksperci, konieczne jest odnalezienie odpowiednich leków do leczenia zakażeń koronawirusem. Bardzo często specjaliści podkreślają, że dobrym pomysłem jest badanie już istniejących preparatów pod kątem zastosowania w terapii przeciw COVID-19.

- Skupianie się na stworzeniu zupełnie nowego leku na COVID-19 nie jest dobre, moim zdaniem. Oprócz poszukiwania leków przeciwwirusowych, warto rozglądać się za lekami, które nie wpływając bezpośrednio na cykl życiowy wirusa, pomogą pacjentowi przetrwać infekcję bez szwanku. Takie podejście nazywane jest "terapią skierowaną do gospodarza wirusa" (po angielsku host-directed therapy) – stwierdził prof. Paweł Gierb, kierownik Zakładu Farmakologii w Instytucie Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej PAN w Warszawie.

Czytaj: Nawet 20 tys. osób mogło przyjmować amantadynę na COVID-19

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum