• SERWIS CHOROBY ZAKAŹNE

  • Start

Lawinowo rosną zakupy testów na COVID-19. Polacy badają się sami po urlopach

Autor: oprac. JKB • Źródło: 300gospodarka.pl, Rynek Zdrowia11 sierpnia 2022 10:30

Według doniesień portalu 300gospodarka.pl padł rekord dotyczący zakupu testów na COVID-19 w aptekach. Zgodnie z podanymi danymi, w poniedziałek 8 sierpnia kupiono aż 48,23 tys. testów.

Lawinowo rosną zakupy testów na COVID-19. Polacy badają się sami po urlopach
Coraz więcej Polaków korzysta z testów w kierunku COVID-19. Fot. AdobeStock
  • W okresie wakacyjnym znacznie wzrosła liczba kupowanych przez Polaków testów na COVID-19 w aptekach – donosi portal 300gospodarka.pl
  • Zdecydowany wzrost sprzedaży zarejestrowano już od zakończenia roku szkolnego
  • Co ciekawe, w dniach 1-7 sierpnia Polacy kupili 240,3 tys. testów, natomiast w ciągu ostatnich 28 dni było ich aż 816 tys. testów – podaje portal
  • Wyraźna tendencja wzrostowa wynika m.in. z zakończenia darmowego testowania w kierunku COVID-19, a także chęć samodzielnego testowania bez oczekiwania w kolejce do lekarza

Rekordowa sprzedaż testów na COVID-19

Okres wakacyjny sprzyja wzmożonej sprzedaży testów w kierunku COVID-19 w aptekach. Coraz więcej Polaków na własną rękę sprawdza ewentualne zakażenie po powrocie z urlopu. Według portalu 300gospodarka.pl 8 sierpnia padł prawdziwy rekord dotyczący sprzedaży wspomnianych testów – tego dnia kupiono ich przeszło 48,23 tysięcy.

Tym samym w pierwszym tygodniu sierpnia sprzedano o 3,5 razy więcej testów niż w pierwszym tygodniu lipca. Z dalszych danych wynika również, że w dniach 1-7 sierpnia Polacy kupili łącznie 240,3 tys. testów, a w ciągu ostatnich 28 dni (do 7 sierpnia) sprzedano aż 816 tys. testów – podaje 300gospodarka.pl za danymi od PEX Pharma.

Dlaczego wzrosła sprzedaż testów?

Warto pamiętać, że od połowy maja skończył się w Polsce stan epidemii, a w związku z tym także możliwość darmowego testowania w kierunku COVID-19. Według dalszych danych PEX Pharma, na które powołuje się 300gospodarka.pl, tylko 5 sierpnia apteki sprzedały już trzykrotnie więcej testów niż zlecili lekarze w ramach NFZ.

Wyniki mówią same za siebie: 38,1 tys. testów kupionych w aptece w porównaniu z 11,6 tys. testów raportowanych przez resort zdrowia – podaje serwis za PEX Pharma.

Natomiast w dniach 28 lipca do 3 sierpnia MZ zaraportował 64,3 tys. testów, gdy w tym czasie Polacy samodzielnie kupili około 220 tys. testów. Jak wynika z analizy danych, Polacy nie chcą czekać w kolejce do testowania, a także nie chcą ewentualnego zatrzymania w domu.

Wraz z zakończeniem roku szkolnego zaczął się widoczny wzrost sprzedaży testów na COVID-19. Oprócz tego skokowe wzrosty są zauważalne także w poniedziałki – oznacza to, że ludzie powracający z urlopów w weekendy, decydują się na testowanie przed powrotem do pracy, wskazuje 300gospodarka.pl.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum