• SERWIS CHOROBY ZAKAŹNE

  • Start

Lambda w Polsce. Ile przypadków potwierdzono? Kraska prostuje dane

Autor: PAP • Źródło: PAP09 sierpnia 2021 10:10

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska prostuje informacje o wariancie Lambda w Polsce: potwierdzono nie trzy a jeden przypadek zakażenia groźną mutacją.

Kraska podkreśla, że czwarta fala w Polsce zależy od poziomu szczepień Fot. PAP/Tytus Żmijewski
  • Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska prostuje informacje o wariancie Lambda w Polsce
  • Jak wyjaśnia potwierdzono nie trzy a jeden przypadek zakażenia groźną mutacją
  • Poza tym w Polsce dominuje Delta - to 80 proc. wszystkich zakażeń. Wykryto też 24 przypadki mutacji gamma i 46 beta

Czwarta fala zależy od poziomu szczepień

Waldemar Kraska akcentował w poniedziałek w TVP1, że szczepionki zapewniają wysoki poziom ochrony przed poważną chorobą i śmiercią wywołaną przez SARS-CoV-2.

- Musimy się szczepić, bo to jedyna metoda, byśmy ustrzegli się zakażenia  - podkreślał.

To, jaka będzie czwarta fala pandemii zależy, jak akcentował, od tego, ile osób się zaszczepi.

"Jeśli nowych szczepień będzie na poziomie w takim jak w tej chwili, to eksperci prognozują, że dziennie może być 14-15 tys. zachorowań. Jeżeli w ciągu najbliższych tygodni kilkanaście milionów się zaszczepi to będzie około tysiąca" - wskazał.

"To są naczynia połączone, zaszczepimy się - będzie wzrost, ale zdecydowanie mniejszy. Nie zaszczepimy się - wzrost będzie wysoki" - zaznaczył.

Lambda w Polsce. Kraska prostuje: potwierdzono nie trzy a jeden przypadek

Pytany o mutacje koronawirusa w Polsce, Kraska podał, że 80 proc. wszystkich przypadków wywołuje wariant delta. Poinformował, że w Polsce wykryto też dotąd 24 przypadki mutacji gamma, beta - 46 i jedną lambda.

- Początkowo mówiliśmy, że są trzy, cztery przypadki wariantu lambda, ale po weryfikacji jest jeden. On pojawił się w Polsce w czerwcu, ognisko było dość szybko opanowane przez służby sanitarne. Tego aktywnego ogniska już nie ma - powiedział wiceminister.

Kraska był też pytany w TVP1 m.in. o poświęcony szczepieniom fragment wywiadu prezesa Prawa i Sprawiedliwości dla Polskiej Agencji Prasowej.

Jarosław Kaczyński mówił w nim, że powinno być podpisane wspólne porozumienie wszystkich partii dotyczące zdecydowanych działań w walce z epidemią. Jego zdaniem "odmowa szczepienia to nie jest kwestia wolności jednostki, a osoby, które powołują się na wolność w kontekście szczepień, może nieświadomie, odwołują się do tezy, iż człowiek człowiekowi wilkiem".

"Jeśli chcemy uniknąć lockdownu, musimy przekonywać niezdecydowanych"

 

- To skrajny egoizm. Granicą wolności są prawa innych ludzi. Nie wolno innych narażać na pozbawienie zdrowia czy życia  - akcentował Kaczyński.

Wiceminister stwierdził, że jeśli chcemy uniknąć lockdownu, musimy przekonywać niezdecydowanych do szczepień. "Tyle że w pewnym momencie dochodzimy do ściany i bonusy dla zaszczepionych na pewno zaczęłyby działać" - powiedział.

Kraska zwrócił uwagę, że w państwach, gdzie czwarta fala pandemii jest widoczna, chorują praktycznie tylko osoby niezaszczepione, coraz młodsze i one trafiają do szpitali.

- Mamy w tej chwili w pełni zaszczepionych dwoma dawkami 47 proc. Polaków. Przypomnę, że w USA jest ok. 50 proc., a w Wielkiej Brytanii, która jest liderem w Europie jest 59 proc. w pełni uodpornionych osób - wskazał.

Szczepienia przeciw COVID-19 są w Polsce dobrowolne, mogą z nich skorzystać dorośli i młodzież od 12. roku życia. Od grudnia ub.r., gdy w Polsce rozpoczęły się szczepienia przeciw COVID-19, podano ponad 35 mln dawek. W pełni zaszczepionych, czyli po dwóch dawkach preparatu od firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca i po jednodawkowym od Johnson & Johnson jest ponad 17,8 mln osób. 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum