• SERWIS CHOROBY ZAKAŹNE

  • Start

Kujawsko-pomorskie. Potrzeba zwiększenia łóżek dla pacjentów covidowych nawet o 150

Autor: PAP • Źródło: PAP09 grudnia 2021 15:55

W województwie kujawsko-pomorskim są przygotowane 1332 miejsca dla pacjentów z COVID-19. Konieczne jest zwiększenie tej liczby o 100-150. Jednocześnie rośnie zapotrzebowanie na tlen - poinformował wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz.

W województwie istnieje 290 ognisk zakażeń. Aż 165 w szkołach. Fot. Adobestock
  • Przygotowujemy nowe strategie i decyzje dotyczące leczenia pacjentów covidowych w szpitalach regionu - poinformował wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz
  • Obecnie województwo ma 1322 przygotowane miejsca, a konieczne jest zwiększenie tej liczby o 100-150
  • Najwięcej chorych na COVID-19 przebywa w szpitalach powiatowych w Aleksandrowie Kujawskim i Radziejowie oraz w szpitalu zakaźnym w Bydgoszczy

Koronawirus. 9 grudnia. Kraska ujawnił nowe dane o zakażenia i zgonach

W woj. kujawsko-pomorskim stwierdzono 1530 nowych zakażeń SARS-CoV-2. Zmarło 39 osób, z których 29 miało choroby współistniejące, a w pozostałych przypadkach wyłączną przyczyną zgonów był COVID-19.

Spodziewany spadek liczby zakażeń, ale nie zmieni on sytuacji w szpitalach

- Spodziewamy się spadków liczby zakażeń i taką mamy nadzieję. Jednak nie można spodziewać się spadków, które znacząco wpłyną na sytuację w szpitalach. Cały czas musimy bacznie przyglądać się sytuacji i podejmować stosowne decyzje. W tej chwili te decyzje są coraz trudniejsze. W szpitalach na drugim poziomie przebywa 1048 osób, zajętych jest 107 ze 128 respiratorów. Wzrasta zapotrzebowanie na tlen, obecnie na dobę zużywamy go 24 tony - podkreślił wojewoda.

Najwięcej chorych covidowych przebywa w szpitalach powiatowych w Aleksandrowie Kujawskim - 120 i Radziejowie - 10 oraz w szpitalu zakaźnym w Bydgoszczy - 61. W szpitalach bydgoskich - pulmonologicznym, wojskowym i im. dr. Jurasza liczba pacjentów sięga 40-60.

Od 6 grudnia liczba zespołów ratownictwa medycznego wzrosła o sześć i łącznie funkcjonuje 99 karetek. Liczba wyjazdów na dobę wynosi około 650, czyli o 150 więcej niż przed pandemią. Dodatkowo dział 10 karetek międzyszpitalnego transportu pacjentów covidowych, które tygodniowo przewożą około 200 osób.

Trwają rozmowy na rzecz zwiększenia liczby łóżek covidowych

Prowadzone są rozmowy z dyrekcjami szpitali miejskich w Bydgoszczy i Toruniu, szpitali powiatowych w Brodnicy i Chełmnie w sprawie miejsc dla pacjentów covidowych.

Wojewoda zaznaczył, że prowadzone są też rozmowy z kierownictwem szpitala regionalnego w Grudziądzu, która dysponuje 900 miejscami do leczenia, z których jak wynika z danych NFZ 310 jest wolnych. W szpitalu jest 85 miejsc covidowych, a konieczne ich zwiększenie o 20-30. Grudziądzki szpital w czasie drugiej i trzeciej fali, gdy był szpitalem jednoimiennym, miał 500 miejsc covidowych.

W szpitalu tymczasowym w Ciechocinku, który dysponuje 66 miejscami, przebywa 55 pacjentów, w tym dziewięciu korzysta z respiratorów. Spośród pacjentów przebywających w szpitalu 80 proc. stanowią osoby niezaszczepione.

Dyrektor Sanepidu w Bydgoszczy Wojciech Koper poinformował, że ostatniej doby w regionie wykonano 5,9 tys. testów na obecność koronawirusa. W województwie są 42 punkty wymazowe drive-thru oraz 12 karetek wymazowych.

W województwie istnieje 290 ognisk zakażeń, z czego 165 jest szkołach, 34 w zakłady pracy, 11 w domach pomocy społecznej, zakładach opiekuńczo-leczniczych i hospicjach, 9 w sanatoriach i 3 w innych placówkach medycznych. Największe ogniska są w fabryce świeczek w Grudziądzu, filharmonii w Bydgoszczy, ośrodku pomocy społecznej w Bydgoszczy, fabryce mebli w Toruniu i sklepie spożywczym w Białym Borze koło Grudziądza. Całkowicie zawieszona jest nauka stacjonarna w 21 szkołach.

Zobacz też: Czwarta fala zbiera śmiertelne żniwo. Dr Sutkowski: codziennie spadają 2-3 samoloty

Naukowcy stworzyli mapę wariantów koronawirusa. To genomiczna mapa pandemii

Spór o szpital specjalistyczny. Wojewoda: miejsca dla chorych muszą się znaleźć

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum