• SERWIS CHOROBY ZAKAŹNE

  • Start

Kraska: lockdowny są zabójcze dla gospodarki. Dodatkowe obostrzenia na razie niepotrzebne

Autor: Katarzyna Mieczkowska • Źródło: WP, Rynek Zdrowia28 października 2021 10:50

Każdy lockdown jest zabójczy dla gospodarki - mówił wiceminister zdrowia Waldemar Kraska w programie Newsroom WP. Ocenił, że na ten moment nie ma potrzeby wprowadzenia dodatkowych obostrzeń

W ocenie ministra Kraski wydolność służby zdrowia jest na wysokim poziomie. Fot. Fotokon / Shutterstock.com
  • W programie Newsroom WP wiceminister zdrowia Waldemar Kraska mówił, że noszenie maseczek będzie egzekwowane
  • W piątek 29 października zbierze się zespół zarządzania kryzysowego i będą omawiane kwestie ewentualnych nowych obostrzeń
  • Obowiązku noszenia maseczek na cmentarzach 1 listopada nie będzie - poinformował Kraska

- Decyzje podejmujemy z wielką roztropnością, ponieważ wiemy, że każde obostrzenia, każdy lockdown, jest zabójczy dla naszej gospodarki. Wszystkie kraje, które w tej chwili są lub schodzą już z czwartej fali, starają się takich rzeczy unikać - mówił w programie Newsroom WP wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Na razie nie ma potrzeby wprowadzenia nowych obostrzeń

Dodał, że rząd o ewentualnych obostrzeniach myśli "bardzo delikatnie i z wielkim wyważeniem" i uwzględnia zwłaszcza wschód Polski: woj. podlaskie, lubelskie i wschodnie powiaty woj. mazowieckiego. Zapowiedział, że w piątek 29 października zbierze się rządowy zespół zarządzania kryzysowego.

Jednak stwierdził, że "jeszcze jest chwila", by zastanowić się nad wprowadzeniem ewentualnych nowych restrykcji i na ten moment "aż takiej potrzeby" nie ma. 

- Obostrzenia są i trzeba najpierw wyegzekwować te obowiązujące w tej chwili, czyli zakrywanie ust i nosa m.in. w komunikacji miejskiej, chyba już o tym zapomnieliśmy: w skupiskach ludzkich, w sklepach, supermarketach tego nie ma - zauważył minister. Dodatkowo do "uśpienia" społeczeństwa przyczynił się okres letni, kiedy zdecydowanie spadła ilość nowych przypadków. - Myślę, że w tej chwili powinniśmy jednak do tych podstawowych zasad, prostych, ale bardzo skutecznych, powrócić - podsumował Kraska.

Ponadto w ocenie Kraski wydolność służby zdrowia, w tym wydolność łóżkowa dla pacjentów z COVID-19 "jest na dość wysokim poziomie".

Wraca egzekwowanie reżimu sanitarnego

Waldemar Kraska odniósł się również do kwestii egzekwowania praktyk sanitarnych.

- To już w tej chwili nie są pouczenia, to są mandaty, to są już twarde pieniądze - mówił Kraska. - Nie mówimy już o litości, to jest bezpieczeństwo dla tej osoby, która ewentualnie będzie ukarana, ale także dla osób, z którymi się spotka.

Egzekwowaniem przestrzegania wytycznych ma zająć się nie tylko policja, ale także służby sanitarne. Jak zapowiedział minister, mają odwiedzać różne imprezy, w tym rodzinne i kulturalne, ale także sklepy wielkopowierzchniowe. - To już się dzieje, to nie jest takie zapewnienie, ale to już się dzieje - uzupełnił Kraska.

Co z obostrzeniami? Na razie nic. Dowiemy się po 1 listopada

Wiceminister zdrowia zaznaczył, że "sytuacja jest bardzo zróżnicowana, jeżeli porównamy wschód Polski i Polskę zachodnią": na zachodzie jest "diametralnie mniej" zakażeń, niż na wschodzie kraju.

Jednak rząd ma przygotowany plan i szacuje, kiedy takie strefy mogą powstać. - Poczekajmy do jutra, na pewno na zespole będziemy o tym rozmawiać - zapewnił minister.

Plan obejmuje rozwiązania wprowadzone strefowo w poprzednich falach, jednak, jak dodał Kraska, jeszcze nie nadszedł moment na ich ponowne wprowadzenie. - Zobaczymy, co będzie po świętach - poinformował Kraska.

Dodał, że na wprowadzenie strefy żółtej lub czerwonej miałyby mieć wpływ trzy zmienne: liczba zakażeń na danym terenie, liczba zaszczepionych oraz liczba osób, które trafiają do szpitali. Poprzeczka jednak będzie postawiona dwu-, trzykrotnie wyżej, niż w poprzednich falach.

Jeśli chodzi o 1 listopada - uroczystość Wszystkich Świętych, Kraska poinformował, że maseczki na cmentarzach nie będą obowiązkowe, choć zalecane.

Czytaj też: Wejdą nowe obostrzenia. Jest rozporządzenie covidowe. Zakłada dwie duże zmiany

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum