• SERWIS CHOROBY ZAKAŹNE

  • Start

Kraska: Mam 52 przypadki Omikrona, to budzi niepokój. W styczniu czeka nas 5. fala koronawirusa

Autor: oprac. MP • Źródło: PR1/Rynek Zdrowia03 stycznia 2022 10:13

- Patrząc na zakaźność i szybkość rozprzestrzeniania się Omikrona z wielką ostrożnością i powagą podchodzimy do  nowych przypadków, bo w styczniu wariant Omikron zdominuje naszą populację - przyznał wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Waldemar Kraska potwierdził 52 zakażenia Omikronem w Polsce Fot. PAP/Tomasz Gzell
  • Goszczący w "Sygnałach dnia" w PR1 wiceminister zdrowia Waldemar Kraska poinformował o 52 potwierdzonych zakażeniach wariantem Omikron w Polsce 
  • Wiceszef resortu zdrowia przyznał, że czeka nas płynne przejście z 4. w 5. falę koronawirusa, co nastąpi jeszcze w styczniu
  • - Wariant Omikron zdominuje naszą populację - przestrzegał Waldemar Kraska

Omikron w Polsce. "Mamy 52 potwierdzone przypadki nowego wariantu koronawirusa"

- Na dziś mamy potwierdzone i wpisane do rejestru 52 nowe przypadki Omikrona. Jeżeli porównamy proporcjonalnie ten nowy wariant do wariantu Delta, to szacujemy, że w tej chwili jest to 1,5 proc. wszystkich przypadków - powiedział na antenie Polskiego Radia Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia.

- To może wydawać się niedużo, ale ta jego zakaźność i szybkość rozprzestrzeniania się Omikrona w Europie Zachodniej powinno budzić niepokój. I budzi, bo mamy już przygotowane plany na pojawienie się tej 5. fali, ponieważ wszystko wskazuje na to, że dość płynnie przejdziemy z 4. na 5. falę - przyznał Kraska.

Czytaj: Koronawirus. 3 stycznia. Niedzielski: To trzeci dzień przyrostu zakażeń

Gorąca dyskusja nad planowaną rewolucją w szpitalnictwie. "Minister nie poszedł za ciosem"

"W styczniu Omikron zdominuje naszą populację"

- Patrząc na liczbę zaszczepionych w Polsce oraz zakaźność i szybkość rozprzestrzeniania się Omikrona z wielką ostrożnością i powagą podchodzimy do tych nowych przypadków, które się pojawiają, bo w styczniu wariant Omikron zdominuje naszą populację - dodał. 

Wiceszef resortu zdrowia potwierdził także, że 3 stycznia Ministerstwo Zdrowia zaraportuje 6422 nowe przypadki zakażeń koronawirusem oraz 9 zgonów.

Czytaj: W 2021 roku zmarło aż 1,6 tys. pielęgniarek. Szefowa NIPiP: Tak źle jeszcze nie było

Ratownictwo medyczne według danych GUS. Nowe dane za pierwszy rok walki z pandemią

Wzrasta liczba zakażeń koronawirusem w Polsce

- Jeżeli porównamy liczbę zakażeń tydzień do tygodnia, to widzimy wzrost o prawie 28 proc. Zobaczymy jak będzie to wyglądało w kolejnych dniach, bo od trzech dni widzimy wzrosty. Najpierw było 10 proc., później 11, dzisiaj już prawie 28 proc. Czyli mimo niskiej liczby zakażeń, widzimy, że trend spadkowy odwraca się - tłumaczył Kraska. 

- Być może jest to efekt świąt Bożego Narodzenia, bo efektu Nowego Roku jeszcze nie widzimy, gdyż jest to za wcześnie, ale ten okres, który minął już od świąt Bożego Narodzenia może odbija się właśnie na liczbie nowych zakażeń. Nasza mobilność, przemieszczanie się, odwiedzanie rodzin znajomych musi niestety dać efekt w postaci zwiększenia liczby nowych zakażeń - dodał.

Czytaj: Nowe obostrzenia. Co dalej z nauką stacjonarną? Niedzielski: decyzje prawdopodobnie w środę lub piątek

Przemysław Czarnek: Czwarta fala odpływa. Nauki stacjonarnej potrzebujemy jak tlenu

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum