• SERWIS CHOROBY ZAKAŹNE

  • Start

Wzrasta liczba zakażeń koronawirusem. Będą obostrzenia? Niedzielski: Zdecyduje liczba hospitalizacji

Autor: MP • Źródło: TVN24/Rynek Zdrowia13 października 2021 07:34

Minister zdrowia Adam Niedzielski zdradził najnowszą liczbę zakażeń koronawirusem. W środę 13 października resort zdrowia zaraportuje 2640 nowych przypadków.

2640 nowych zakażeń koronawirusem. 13 października minister zdrowia Adam Niedzielski podał raport Fot. Shutterstock
  • Rośnie liczba zakażeń koronawirusem w Polsce
  • Minister zdrowia Adam Niedzielski podał najnowszy raport na temat Covid-19
  • 13 października odnotowano 2640 nowych zakażeń koronawirusem

Koronawirus w Polsce. 13 października 2640 nowych zakażeń koronawirusem 

W środę 13 października Adam Niedzielski - w rozmowie z TVN24 - podał dane na temat zakażeń koronawirusem. W najnowszym raporcie resort zdrowia podaje 2640 nowych przypadków.

- Mamy o prawie 500 przypadków więcej niż było to we wtorek. Przekroczyliśmy 2500 tys., a dokładnie ta liczba wynosi 2640 - mówił minister zdrowia Adam Niedzielski. 

- Cały czas mamy do czynienia z wysoką dynamiką wzrostu zakażeń koronawirusem. Ostatni tydzień, który mamy za sobą, to 50 proc. sumaryczny wzrost względem wcześniejszego tygodnia - dodał minister.

Szef resortu zdrowia odniósł się również do sytuacji na wschodzi kraju, gdzie jest najniższa liczba zaszczepionych osób przeciw Covid-19 i liczba zakażeń w tamtym rejonie jest najwyższa.

- Mamy wyraźne zróżnicowanie w kraju, jeżeli chodzi o liczbę zakażeń. W woj. lubelskim i podlaskim mamy powyżej 15 przypadków na 100 tysięcy, a w pozostałym mamy około 6 czy poniżej. Ta różnica jest bardzo wyraźna - mówił Niedzielski.

- Te dwa regiony to nie tylko niska liczba szczepień, ale też wyższa podatność na najcięższe konsekwencje związane z Covid-19, czyli hospitalizacje i zgony. Badaliśmy to w różnych województwach i w tych regionach przeciętna wieku jest stosunkowo wysoka. Jak złożym, te dwa elementy, czyli szczepienie i wiek, to w tych dwóch województwach ryzyko tych najcięższych przypadków jest najwyższe - tłumaczył.

Minister odniósł się również na temat wprowadzania ewentualnych obostrzeń czy lockdownu.

- Na razie nie myślimy o wprowadzaniu dodatkowych obostrzeń. Tak jak przy po przednich falach koronawirusa myśleliśmy o liczbie zakażeń, to w tej chwili koncentrujemy się przede wszystkim na liczbie hospitalizacji. Porównując to z wrześniem i październikiem ubiegłego roku, widzimy bardzo wyraźny efekt szczepień. W zeszłym roku o tej porze mieliśmy ponad 5 tys. hospitalizacji, a teraz mamy w okolicach 2700, czyli prawie dwa razy mniej - mówił Niedzielski. 

Czytaj: Koronawirus w Polsce. O ponad 60 proc. więcej zakażeń niż tydzień temu. Ponad 200 zajętych respiratorów

Andrusiewicz: 90 proc. nowych zakażeń to niezaszczepieni

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum