• SERWIS CHOROBY ZAKAŹNE

  • Start

Koronawirus u dzieci. Pediatra: wszystkie wyniki to wariant Delta

Autor: PAP • Źródło: PAP24 sierpnia 2021 10:45

Coraz więcej dzieci ma koronawirusa. - Wszystkie wyniki badań na obecność koronawirusa, jakie otrzymujemy u dzieci, to wariant Delta – przyznaje dr Lidia Stopyra ze szpitala Żeromskiego w Krakowie.

Koronawirus u dzieci. Pediatra: wszystkie wyniki to wariant Delta Fot. Shutterstock
  • Koronawirus u dzieci. U najmłodszych diagnozowany jest obecnie niemal wyłącznie wariant Delta
  • Specjaliści ostrzegają: liczba zakażeń będzie rosła
  • Bardzo groźne dla dzieci są powikłania pocovidowe

Koronawirus u dzieci. Pediatra: wszystkie wyniki to wariant Delta

Oddział Chorób Infekcyjnych i Pediatrii w krakowskim szpitalu Żeromskiego dzieli się na dwie części - jedna jest przeznaczona dla dzieci z COVID, druga dla pacjentów z innymi infekcjami. W części covidowej są obecnie zajęte pojedyncze łóżka.

Druga część jest pełna - są tu dzieci m.in. z powikłaniami pocovidowymi, ale i zapaleniami płuc wywołanymi przez inne patogeny, neuroinfekcjami, noworodki z zakażeniami wrodzonymi, dzieci z nieżytami jelitowymi, sepsą; u wielu z nich wykrywa się przeciwciał Sars-CoV-2, co oznacza, że przeszły już COVID.

- Dzieci z COVID wciąż jest niedużo, ale więcej niż tydzień czy dwa tygodnie temu. Widać wzrosty  - powiedziała dr Lidia Stopyra, ordynator Oddziału Chorób Infekcyjnych i Pediatrii w Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Żeromskiego.

Jak dodała, w ostatnim czasie wszystkie przypadki COVID u najmłodszych pacjentów tej placówki to wariant Delta koronawirusa.

- Dzieci łagodniej przechodzą chorobę, ale zdarzają się poważniejsze przypadki wymagające hospitalizacji. Życiu dzieci, które są u nas aktualnie hospitalizowane, nie zagraża niebezpieczeństwo  - podkreśliła lekarz.

Na oddział trafiają dzieci bez szczepień na COVID-19

W wakacje na dziecięcy oddział covidowy trafiają głównie nastolatki. Wśród pacjentów nie było dziecka zaszczepionego.

W związku z większą zakaźnością wariantu Delta szpital liczy się z większa liczbą przypadków w jesieni, kiedy dzieci pójdą do szkoły. "Gotowi jesteśmy na to. Mamy już doświadczenie zdobyte w poprzednich falach epidemii" - powiedziała dr Stopyra.

Poproszona o ocenę zachęt do szczepień najmłodszych zaznaczyła, że nie można nikogo zmuszać do przyjęcia preparatu przeciwko COVID-19, jednak warto szczepić dzieci.

Szczepionka chroni przed ciężkim przebiegiem oraz przed PIMS

 

- Szczepionka chroni przed ciężkim przebiegiem oraz przed PIMS - rzadkim, ale ciężkim zespołem pocovidowym. Delta jest bardziej zakaźna, a zbliża się rok szkolny - mówiła pediatra dodając, że jeśli zakażenie pojawi się w szkole, to niezaszczepione dzieci będą poddane kwarantannie.

Jak zaznaczyła, zaszczepiły się już miliardy osób na świecie. "W Polsce szczepienia trwają od ośmiu miesięcy i z pełną odpowiedzialnością możemy już powiedzieć, że szczepionka jest bezpieczna" - powiedziała i dodała: "Fatalnie, że jest olbrzymia dezinformacja i fałszywe wiadomości w internecie".

Pediatra zwróciła też uwagę, że - poza pandemią - "to właśnie z dziećmi mamy największe doświadczenie ze szczepieniami i wiemy, że dobrze je znoszą".

Z jej obserwacji wynika, że rodzice dzieci, które ciężko zachorowały na inne choroby zakaźne, żałowali że zwlekali ze szczepieniem.

Według danych krakowskiego magistratu, w ostatnim miesiącu wzrosło zainteresowanie szczepieniami dzieci o ok. 10 proc. w stosunku do danych z początku lipca. Obecnie w Krakowie zaszczepionych jest 47 proc. osób w grupie 12-19 lat.

Zdaniem dr Stopyry teraz (druga połowa sierpnia-PAP) jest już trochę późno, bo rok szkolny rozpocznie się za niecałe dwa tygodnie, a aby uzyskać zadowalającą odporność po szczepieniu potrzeba co najmniej pięciu tygodni.

"Ale trzeba się zaszczepić jak najszybciej" - dodała pediatra.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum