• SERWIS CHOROBY ZAKAŹNE

  • Start

Koronawirus. Tożsamość pacjenta zero z Wuhan inna niż się spodziewano. To kobieta z targu owoców morza

Autor: PAP • Źródło: PAP19 listopada 2021 14:20

Naukowcy najprawdopodobniej mylili się co do tożsamości pierwszego wuhańskiego pacjenta z koronawirusem. Okazało się, że była to sprzedawczyni z targu owoców morza - podało czasopismo naukowe "Science".

Wybuch pandemii mógł mieć miejsce na targu owoców morza? Fot. AdobeStock
  • Pierwszy znany pacjent z Covid-19 to sprzedawczyni na targu owoców morza Huanan w chińskim mieście Wuhan
  • Wcześniej mylnie sądzono, że był to księgowy bez żadnego związku z tym targiem
  • Tak twierdzi biolog Michael Worobey z Uniwersytetu Arizony w analizie opublikowanej w czwartek w piśmie „Science”

Koronawirus. Tożsamość pacjenta zero ponownie zweryfikowana

Ustalenia Worobeya ponownie ożywią dyskusję o tym, czy koronawirus przeszedł na człowieka ze zwierząt, wydostał się z laboratorium czy też zaatakował ludzi w jeszcze inny sposób. Nowy artykuł na pewno jednak nie zakończy tej debaty - ocenił dziennik "New York Times".

Hurtowy targ Huanan w Wuhanie, gdzie oprócz owoców morza sprzedawano różne gatunki dzikich zwierząt, od początku był w centrum zainteresowania w kontekście początków pandemii. Powszechnie uznano jednak, że pierwszy znany pacjent nie miał styczności z tym targiem, co podsyciło m.in. spekulacje, że wirus mógł wyciec z laboratorium.

Pierwszym zakażonym jednak nie był księgowy

41-letni księgowy, którego uznawano za pierwszego znanego pacjenta, w rzeczywistości zgłosił objawy Covid-19 dopiero 16 grudnia 2019 roku, a więc kilka dni później, niż dotąd sądzono. Błąd wynikał z tego, że księgowy zgłosił się 8 grudnia z problemem dentystycznym - twierdzi Worobey, który według "NYT" jest wiodącym ekspertem w dziedzinie ewolucji wirusów na Uniwersytecie Arizony.

Biolog przekonuje, że objawy u księgowego wystąpiły później niż u wielu osób związanych z targiem Huanan. Najwcześniejszą znaną pacjentką jest zaś sprzedawczyni owoców morza na tym targu, u której objawy pojawiły się 11 grudnia. Worobey ocenił to jako przesłankę, że pandemia wybuchła właśnie tam.

- W 11-milionowym mieście połowa wczesnych przypadków związana jest z miejscem o powierzchni boiska piłkarskiego. Wyjaśnianie tego schematu staje się bardzo trudne, jeśli epidemia nie rozpoczęła się na tym targu - twierdzi naukowiec, cytowany przez "NYT".

Jak koronawirus przeszedł na człowieka? Spekulacje wciąż obecne

Geneza Covid-19 stała się kwestią polityczną i źródłem poważnych napięć w relacjach Chin z USA. Pekin stanowczo odrzuca teorię o wycieku z laboratorium i oskarżenia o ukrywanie danych dotyczących początków pandemii. Twierdzi również, że wirus niekoniecznie pochodzi z Chin, lecz mógł się tam dostać np. na importowanych mrożonkach.

Wspólna misja naukowców Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i naukowców chińskich w Wuhanie oceniła w marcu, że koronawirus SARS-CoV-2 mógł pochodzić od nietoperzy i prawdopodobnie przeszedł na człowieka poprzez inny gatunek zwierząt. Naukowcy uznali hipotezę o wycieku z laboratorium za "skrajnie mało prawdopodobną". WHO zapowiedziała jednak dalsze badania również w sprawie tej hipotezy.

Zobacz też: O obostrzeniach zdecydował sondaż? Kraska: wyborcy PiS i PO tak samo przeciwni restrykcjom

Lekarze pokazali, jak niezaszczepiony pacjent walczy o życie. "Takich przypadków jest coraz więcej"

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum