• SERWIS CHOROBY ZAKAŹNE

  • Start

Koronawirus. Niedzielski: w kolejnych tygodniach wzrost zakażeń

Autor: oprac. PG • Źródło: PAP16 lipca 2021 05:28

Trend boczny, oznaczający ustabilizowanie liczby nowych zakażeń, stał się faktem. W kolejnych tygodniach musimy liczyć się również ze wzrostami zakażeń – napisał w czwartek na Twitterze minister zdrowia Adam Niedzielski.

Niedzielski: musimy liczyć się również ze wzrostami zakażeń. Foto: Twitter/MZ

"Od tygodnia 7-dniowa średnia ruchoma nowych zakażeń utrzymuje się w granicach 80. Trend boczny, oznaczający ustabilizowanie liczby nowych zakażeń, stał się faktem. W kolejnych tygodniach musimy liczyć się również ze wzrostami zakażeń" - napisał szef resortu zdrowia.

Z załączonego do wpisu wykresu wynika, że miesiąc temu, dokładnie 15 czerwca, siedmiodniowa średnia ruchoma wynosiła 253 i sukcesywnie każdego dnia spadała, aby od tygodnia nie przekroczyć 80.

Średnia ruchoma (krocząca) to średnia arytmetyczna z pewnej grupy danych liczbowych. W tym przypadku jest to średnia z dziennych zakażeń z siedmiu dni. Średnia ta niweluje jednorazowe odchylenia na wykresie, dzięki temu jest ważnym narzędziem pokazującym istniejący trend lub sygnalizującym nowy.

W Polsce wykonano ponad 31,8 mln szczepień

Jak podkreślają eksperci jedynym sposobem za zatrzymanie pandemii są szczepienia. W Polsce wykonano ponad 31,8 mln szczepień. W pełni zaszczepionych, czyli preparatem J&J lub dwiema dawkami innych dopuszczonych w UE szczepionek, jest ponad 15,4 mln osób. Pierwszą dawkę przyjęło ponad 17,5 mln osób – wynika z zestawienia na stronach rządowych.

Łącznie do Polski dostarczono dotąd 40 832 480 dawek szczepionki. Z kolei do punktów szczepień trafiło 34 517 410 dawek. Ponadto zutylizowano 72 996 dawek. Zgłoszono 13 174 niepożądaneh odczyny poszczepienne.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum