• SERWIS CHOROBY ZAKAŹNE

  • Start

Koronawirus: Malezja, Hongkong i Makau zakazują wjazdu Chińczykom z tej prowincji

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 28 stycznia 2020 07:30

Rząd Malezji i władze Makau ogłosiły w poniedziałek (27 stycznia) ograniczenia wjazdowe dla podróżnych przybywających z chińskiej prowincji Hubei, by powstrzymać rozprzestrzenianie nowego koronawirusa. Dzień wcześniej wjazdu mieszkańcom tego regionu zakazał Hongkong.

Fot. Archiwum

Epidemia koronowirusa, mogącego wywoływać groźne zapalenie płuc, wybuchła pod koniec 2019 roku w mieście Wuhan, stolicy prowincji Hubei. Od tamtej pory według danych oficjalnych potwierdzono w Chinach ponad 2 700 zachorowań, a 82 zarażonych zmarło. Jak dotąd nie pojawiły się doniesienia o zgonach poza Chinami kontynentalnymi.

By powstrzymać rozwój epidemii, która wybuchła przed masową migracją związaną ze Świętem Wiosny, chińskie władze w praktyce zamknęły liczący 11 mln mieszkańców Wuhan i wprowadziły ograniczenia transportowe w szeregu okolicznych miast w prowincji Hubei.

Przed ogłoszeniem kwarantanny, w związku ze świętami i epidemią z Wuhanu wyjechało około 5 mln mieszkańców - ujawnił w niedzielę na konferencji prasowej mer miasta Zhou Xianwang. W niedzielę poza granicami Chin kontynentalnych przebywały ponad 4 tys. mieszkańców Wuhanu - podał hongkoński dziennik "South China Morning Post", powołując się na dane biura wuhańskiego biura kultury i turystyki.

Chińskie służby medyczne ostrzegły tymczasem, że zdolność wirusa do przenoszenia się jest coraz silniejsza i jest on zakaźny nawet w okresie inkubacji, gdy nosiciel nie ma jeszcze widocznych objawów choroby.

Malezja, gdzie potwierdzono jak dotąd cztery przypadki infekcji, wprowadziła w poniedziałek tymczasowy zakaz wjazdu na swoje terytorium dla osób przybywających z prowincji Hubei - podała agencja Reutera.

Ograniczenia ogłosiły również władze Makau, które jest specjalnym regionem administracyjnym ChRL i ustala własne przepisy imigracyjne. Do Makau nie będą wpuszczane osoby przybywające z Hubei ani te, które w ciągu ostatnich dwóch tygodni odwiedziły ten region, chyba że przedstawią lekarskie zaświadczenie, że nie są zarażone.

W poniedziałek władze Makau przeprowadziły akcję przeszukiwania hoteli i deportowały około 150 przybyszów z Hubei; poszukiwania kolejnych 500 trwają - podała hongkońska stacja RTHK. W Makau potwierdzono jak dotąd sześć przypadków zarażenia koronawirusem.

Wcześniej zakaz wjazdu dla mieszkańców Hubei wprowadził Hongkong, który również jest specjalnym regionem administracyjnym Chin. Zakaz dotyczy również osób, które w ciągu ostatnich 14 dni odwiedziły Hubei, nie dotyczy natomiast rezydentów Hongkongu.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum