• SERWIS CHOROBY ZAKAŹNE

  • Start

Koronawirus COVID-19 może przetrwać nawet 4-5 dni poza żywym organizmem

Autor: gazeta.pl/Rynek Zdrowia • • 13 lutego 2020 15:31

Koronawirus 2019-nCoV, od kilku już dni noszący oficjalnie nazwę COVID-19, ma genom w 80 proc. podobny do wirusa SARS. Naukowcy zakładają, że cała rodzina koronawirusów zachowuje się dość podobnie.

Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Na zasadzie analogii do innych patogenów uczeni przyjmują, że COVID-19 może przetrwać na takich materiałach jak drewno, plastik, aluminium, papier oraz szkło średnio cztery-pięć dni. Stąd zalecenie, aby szpitale dokładnie dezynfekowały powierzchnie roztworami etanolu lub nadlenku wodoru czy podchlorku sodu.

Jak wskazuje gazeta.pl nie wiadomo dokładnie, w jaki sposób rozprzestrzenia się koronawirus COVID-19. Zanim nie zostanie to wyjaśnione uznaje się, że zachowuje się podobnie jak znane nam już koronawirusy. W przypadku większości wirusów atakujących układ oddechowy za najbardziej zaraźliwych uznaje się ludzi, którzy mają takie objawy choroby, jak kaszel i katar. Jednak do zakażenia może dojść nawet wtedy, gdy nie stykamy się bezpośrednio z chorą osobą. Wystarczy dotknąć zakażonych powierzchni i przenieść żywego wirusa do ust czy nosa. 

By dowiedzieć się jak długo taka zakażona powierzchnia może być niebezpieczna, lekarze ze Szpitala Uniwersyteckiego w Greiswaldzie oraz wirusolodzy z Ruhr-Universität Bochum, analizowali drogi zakażenia wirusami z grupy koronawirusów. Przejrzeli wyniki 22 badań na temat wszystkich znanych nauce koronawirusów ludzkich i weterynaryjnych - informuje gazeta.pl. 

W temperaturze pokojowej koronawirus, taki jak SARS, BERS oraz koronawirusy endemiczne (HCoV) są w stanie przetrwać poza żywym organizmem na powierzchni przedmiotów, od dwóch godzin do dziewięciu dni (dla porównania wirus odry żyje na powierzchni do dwóch godzin). Niektóre  koronawirusy weterynaryjne  przeżywają poza organizmem żywym, na różnych przedmiotach i powierzchniach, nawet więcej niż 28 dni. 

Niemieccy badacze przypominają  o zaleceniach WHO, które opracowywane zostały przy okazji epidemii SARS i MERS i uznają je za bardzo skuteczne. Środki prewencyjne, jak mycie rąk i dezynfekcja pomieszczeń to skuteczne środki, zmniejszające ryzyko zakażenia.

Więcej: gazeta.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum