• SERWIS CHOROBY ZAKAŹNE

  • Start

Koronawirus. 41 tys. zakażeń. Rekord czwartej fali w Wielkiej Brytanii

Autor: PAP • Źródło: PAP/Rynek Zdrowia27 października 2021 08:11

Koronawirus. 41 tys. zakażeń - to rekord czwartej fali w Wielkiej Brytanii. Tyle przypadków zakażenia potwierdzono tu w miniony wtorek. Zmarły wówczas aż 263 osoby.

Wielka Brytania odnotowała najwyższą dobową liczbę zgonów z powodu Covid-19 od 3 marca. Fot. Shutterstock
  • Władze medyczne Wielkiej Brytanii poinformowały o najwyższej dobowej liczbie zgonów od 3 marca. Odeszły 263 osoby. To o 40 proc. więcej w porównaniu do analogicznego dnia w ubiegłym tygodniu
  • W porównaniu do wtorku z minionego tygodnia liczba wykrytych zakażeń, choć wciąż bardzo wysoka (40 954), spadła o 3 tys. przypadków
  • W Wielkiej Brytanii rozgorzały spekulacje nad tym czy szczyt czwartej fali już minął

Koronawirus. 41 tys. zakażeń. Rekord czwartej fali w Wielkiej Brytanii

Co prawda raporty podawane we wtorki, są uzupełniane niezarejestrowanymi zgonami z weekendu i są zwykle najwyższe w tygodniu, ale tym razem dane były wyższe aż o 40 w porównaniu z poprzednim wtorkiem i o 82 w porównaniu z danymi sprzed dwóch tygodni.

Oznacza to, że jest to wyraźnie najgorszy dobowy bilans w czasie trwającej trzeciej fali pandemii w Wielkiej Brytanii. W ciągu ostatnich siedmiu dni zarejestrowano 982 zgony z powodu Covid-19, o 7,8 proc. więcej niż w poprzednich siedmiu.

Spadek zakażeń?

Liczba nowych, wykrytych zakażeń - 40 954, o których poinformowały władze medyczne Wielkiej Brytanii, jest wprawdzie o prawie 4,5 tys. wyższa od tej z poniedziałku, ale zarazem to mniej o prawie 3 tys. w stosunku do poprzedniego wtorku.

Po raz pierwszy od kilku tygodni zdarzyło się, by łączny bilans nowo wykrytych zakażeń z ostatnich siedmiu dni - 312,9 tys. - był niższy niż w poprzednich siedmiu. Wprawdzie ten spadek wynosi tylko 0,4 proc., ale w ostatnich tygodniach wzrosty mierzone z tygodnia na tydzień wynosiły po kilka procent.

Szczyt czwartej fali

Spowolnienie tempa przyrostu nowych zakażeń, które jest widoczne w ostatnich dniach, wznieciło w mediach spekulacje, że być może szczyt zakażeń w tej fali już minął i być może nie będzie konieczne wprowadzenie planu B, czyli przywracanie niektórych restrykcji.

W ostatnich dniach zarówno premier Boris Johnson, jak i minister zdrowia Sajid Javid przekonywali, że wzrost zakażeń jest zgodny z prognozami i na razie sytuacja nie uzasadnia powrotu do restrykcji.

Od początku pandemii w Wielkiej Brytanii stwierdzono 8,85 mln infekcji koronawirusem, z powodu których zmarły 139 834 osoby. Pod względem liczby wykrytych zakażeń kraj zajmuje czwarte miejsce na świecie, a pod względem zgonów - ósme.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum