• SERWIS CHOROBY ZAKAŹNE

  • Start

Kontener na zwłoki przy szpitalu, bo nie ma miejsc w prosektorium. Czwarta fala rozpędza się

Autor: oprac. JKB • Źródło: Gazeta Wyborcza, Rynek Zdrowia21 października 2021 11:13

Coraz gorzej wygląda sytuacja w warszawskich szpitalach. W Szpitalu Południowym stanął kontener na zwłoki, a Szpital Zakaźny przyjął dwa razy więcej pacjentów, niż miał przygotowanych łóżek. Lekarze nie mają wątpliwości – epidemia zaczyna się rozpędzać.

Prezes Szpitala Południowego: Szpital covidowy wymaga więcej miejsc w prosektorium. Fot. PAP/ Rafał Guz
  • Chorych na COVID-19 przybywa, ale w związku z obłożeniem szpitali, zaczyna brakować łóżek covidowych
  • Przy Szpitalu Południowym w Warszawie stanął kontener na zwłoki, ponieważ zabrakło miejsc w prosektorium
  • - Nasze zasoby się kończą. Wraz z wypisami lub – niestety – zgonami przyjmujemy kolejnych pacjentów, ale teraz muszą otwierać się następne szpitale covidowe – powiedział "Gazecie Wyborczej" Artur Krawczyk, prezes Szpitala Południowego

Problemy warszawskich placówek

Jak podaje "Gazeta Wyborcza", w warszawskich placówkach zaczyna ubywać wolnych łóżek covidowych oraz respiratorów przeznaczonych dla pacjentów chorych na COVID-19. Z kolei przy Szpitalu Południowym stanął kontener na zwłoki, bo nie ma miejsc w prosektorium. Natomiast Szpital Zakaźny przyjął dwa razy więcej pacjentów, niż miał przygotowanych łóżek.

- Budynek był szykowany na normalny szpital. Szpital covidowy wymaga więcej miejsc w prosektorium. COVID-19 ma po prostu wysoką śmiertelność. Umiera nawet 80 proc. pacjentów, którzy przebywają pod respiratorami – powiedział "GW" Artur Krawczyk, prezes Szpitala Południowego na Ursynowie.

Jak zaznaczył prezes Krawczyk, został zamówiony kontener na zwłoki pochodzący z rządowych rezerw. Posiada 20 miejsc i już teraz jest częściowo zajęty. Problem zaczął pojawiać się wraz ze zauważalnym wzrostem zakażeń.

- W tym tygodniu widzimy wyraźny przełom. Epidemia się rozpędziła, a nasz szpital zapełnił. Wkrótce możemy otworzyć jeszcze 10 łóżek respiratorowych, ale nasze zasoby się kończą. Wraz z wypisami lub – niestety – zgonami przyjmujemy kolejnych pacjentów, ale teraz muszą otwierać się następne szpitale covidowe – dodał dla "GW" prezes Krawczyk.

Z danych podanych przez "GW" wynika, że w Szpitalu Południowym zajętych jest już 226 łóżek z dostępnych 260 – wśród nich jest 40 łóżek respiratorowych, a obecnie zajętych jest 34.

Czytaj: Koronawirus. 21 października. Najnowszy raport z Ministerstwa Zdrowia

Kolejne obłożenia w warszawskich szpitalach

Nie tylko wspomniane wyżej szpitale mają poważne problemy. W Wojskowym Instytucie Medycznym przy ul. Szaserów przyjęto pierwszych pacjentów z COVID-19. Jak podaje "GW", decyzją wojewody zostanie uruchomionych tam 60 łóżek covidowych, choć na razie uruchomiono ich 30, w tym 6 z respiratorami.

Także w Szpitalu Zakaźnym nie dzieje się najlepiej. W placówce jest 13 łóżek covidowych, ale pacjentów hospitalizowanych jest aż 34. Z kolei w całym województwie mazowieckim (oprócz nowego oddziału na Szaserów) jest przygotowanych 1006 łóżek covidowych, a już 627 jest zajętych. Na 81 respiratorów dla chorych na COVID-19, obecnie w użyciu jest 71. Jak podaje "GW", w samej stolicy zajętych jest już 346 łóżek covidowych na 393 przygotowanych. Na 56 wyznaczonych respiratorów wolnych jest zaledwie 7.

- Szpitale tymczasowe w Radomiu i Siedlcach już od kilku tygodni działają na pełnych obrotach. Od listopada zacznie działać szpital tymczasowy w Ostrołęce. Liczymy, że zarząd Szpitala Południowego otworzy kolejne łóżka, bo w planach było utworzenie 300. Potrzeby naszego województwa są na razie zabezpieczone. Każdy pacjent, który wymaga pomocy, dostanie ją. Nie możemy jednak zapominać o potrzebach osób z innymi chorobami – powiedziała "GW" Ewa Filipowicz, rzeczniczka wojewody mazowieckiego.

Czytaj: Koronawirus. 21 października ponad 4000 chorych z COVID-19 w szpitalach. Rośnie liczba zakażeń

Minister zdrowia zapowiada zmiany

Minister zdrowia zapowiada kontrole sanepidu i policji w woj. lubelskim. Mówił o tym podczas wizyty w Legnicy w środę 20 października.

- Dzisiejsza konferencja miała być poświęcona modernizacji i poprawie efektywności szpitalnictwa, jednak sytuacja epidemiczna wymusza na nas zmianę przedmiotu konferencji - cytuje szefa resortu zdrowia Ministerstwo Zdrowia na Twitterze.

- Przez ostatnie dwa dni mamy do czynienia ze swoistą eksplozją pandemii. Wzrosty mamy z tygodnia na tydzień 85- i ponad 100- proc. czyli to podwojenie wyniku. Jeśli sytuacja się utrzyma, to zaburzy wszystkie prognozy, które przedstawialiśmy - dodał Adam Niedzielski.

Jak mówił szef resortu zdrowia ostatnie dane o liczbie nowych zakażeń "to odejście od stabilnego wzrostu". Sytuacja - co podkreślił - staje się bardzo poważna, co widać m.in. w liczbie hospitalizacji.

Dodał, że w związku z sytuacją poprosił sanepid, aby w woj. lubelskim odbywały się kontrole inspektorów sanitarnych i policji. Podobne rozmowy mają być prowadzone również z wojewodą podlaskim. 

- Mamy uzgodnienie z policją, że polityka zwracania uwagi zmieniać się będzie  na politykę wystawiania mandatów, czyli ta proporcja mandatów będzie zdecydowanie rosła - zapewnił. 

 Czytaj: Minister zdrowia: eksplozja pandemii. Wrócą kontrole sanepidu i policji w dwóch województwach

Obostrzenia. Normy dla stref czerwonych i żółtych zostaną zmienione. Dziś sztab kryzysowy

Dr Grzesiowski o czwartej fali koronawirusa: jesteśmy po brodę w bagnie

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum