• SERWIS CHOROBY ZAKAŹNE

  • Start

Kongo: dotarły pierwsze dawki szczepionki WHO przeciwko eboli

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 16 maja 2018 19:12

Do Demokratycznej Republiki Konga dotarły w środę 4 tys. dawek eksperymentalnej szczepionki przeciwko wirusowi ebola wysłane przez WHO - powiadomiło ministerstwo zdrowia tego kraju. WHO zapowiedziało wysłanie kolejnych 4 tys. dawek w najbliższych dniach.

Fot. archiwum

Wśród pierwszych osób, które otrzymają szczepionkę, będą pracownicy służby zdrowia. Podejrzewa się, że trzy pielęgniarki są zarażone wirusem. Jedna pielęgniarka, która miała kontakt z chorym, zmarła.

Zdaniem WHO od kwietnia na ebolę w DRK zmarło 20 osób. Światowa Organizacja Zdrowia obawia się, że choroba dotrze do miasta Mbandaka, w którym mieszka ok. 1 mln osób.

Jest to dziewiąty wybuch epidemii wirusa eboli w DRK od 1976 roku.

Wirus ebola, który wykryto w 1976 roku, szerzy się poprzez bezpośredni kontakt z krwią lub innymi płynami ustrojowymi zarażonych ludzi i zwierząt; wirus nie roznosi się drogą kropelkową. Jest w stanie przetrwać w organizmie nosiciela do roku i może zostać przeniesiony drogą płciową.

Wielka epidemia wirusa ebola wybuchła w grudniu 2013 roku w Gwinei, później rozprzestrzeniła się na sąsiednie Liberię i Sierra Leone w Afryce Zachodniej; w tych trzech państwach odnotowano 99 proc. ofiar śmiertelnych. Choroba nawiedziła w sumie 10 krajów, w tym Hiszpanię i Stany Zjednoczone. Uśmierciła ogółem ponad 11,3 tys. osób na 28,6 tys. przypadków zachorowań. 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum