• SERWIS CHOROBY ZAKAŹNE

  • Start

Kombinacja leków pomocna przy SARS-CoV-2. Łączenie substancji tłumi infekcję

Autor: oprac. JKB • Źródło: PAP01 października 2021 06:29

W piśmie "Viruses" poruszono temat połączenia ze sobą dwóch substancji, które tłumią zakażenie wirusem SARS-CoV-2. Dotyczy to nafamostatu z pegylowanym interferonem alfa (Pegasys).

Eksperci odkryli skuteczną kombinację leków przeciw COVID-19. Fot. Shutterstock
  • Naukowcy cały czas starają się znaleźć skuteczne leki, które pomogą w zwalczeniu infekcji wywołanej SARS-Cov-2
  • Obiecujące są wyniki badań przeprowadzonych przez francuską firmę zajmującą się medycyną precyzyjną Oncodesign z uniwersytetami w Tartu (Estonia) i w Helsinkach (Finlandia)
  • Specjaliści z tych ośrodków połączyli ze sobą nafamostat i pegylowany interferon alfa. Okazuje się, że ta kombinacja jest dostępna i skuteczna
  • - Oba leki atakują obecny w naszych komórkach czynnik o nazwie TMPRSS2, który odgrywa kluczową rolę w replikacji wirusa - dodał prof. Magnar Bjørås

Możliwie skuteczna mieszanka

COVID-19 i wirus SARS-CoV-2 nadal stanowią poważne zagrożenie w dużej części świata. Problemem jest zwłaszcza brak skutecznych, dostępnych i łatwych w dystrybucji leków.

Obiecujące wyniki dały badania nad nową kombinacją leków - nafamostatem i pegylowanym interferonem alfa (Pegasys, IFNα). Takie połączenie wydaje się być dostępne i skuteczne. W grupie badawczej przeważają naukowcy norwescy, ale współpracują oni z francuską firmą zajmującą się medycyną precyzyjną Oncodesign oraz uniwersytetami w Tartu (Estonia) i w Helsinkach (Finlandia).

"Ta kombinacja skutecznie tłumi infekcję" - wskazał prof. Denis Kainov z Wydziału Medycyny Klinicznej i Molekularnej Norweskiego Uniwersytetu Nauki i Technologii (NTNU) w Trondheim. Co prawda doświadczenia przeprowadzono na hodowlach komórkowych i chomikach, ale połączenie powinno działać również w przypadku ludzi.

Czytaj: CDC apeluje do ciężarnych i przypomina o ryzyku groźnych powikłań po COVID-19

Co to jest nafamostat?

Nafamostat jest już stosowany jako monoterapia przeciwko COVID-19 i przechodzi szeroko zakrojone testy między innymi w Japonii. Pegasys jest obecnie stosowany głównie w leczeniu wirusowego zapalenia wątroby typu C.

"Oba leki atakują obecny w naszych komórkach czynnik o nazwie TMPRSS2, który odgrywa kluczową rolę w replikacji wirusa" - powiedział prof. Magnar Bjørås.

Nafamostat jest stosunkowo niedrogi. Minusem IFNα jest jego wyższy koszt. Oba leki są skuteczne w stosunkowo niewielkiej dawce, co oprócz korzyści ekonomicznych oznacza mniejsze ryzyko działań niepożądanych. 

Czytaj: Dr Sutkowski ostrzega: Czwarta fala będzie się rozkręcać

Efekty uboczne po trzeciej dawce. CDC: podobne, jak przy drugiej

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum