• SERWIS CHOROBY ZAKAŹNE

  • Start

Kolejne protesty przeciwników restrykcji w Niemczech. Doszło do starć z policją

Autor: oprac. JKB • Źródło: PAP13 grudnia 2021 06:25

Jak poinformowała "Frankfurter Allgemeine Zeitung" w miniony weekend zorganizowano kilka demonstracji w niemieckich miastach. Podczas jednego z nich rannych zostało aż 14 policjantów.

Nie wszyscy obywatele Niemiec zgadzają się na restrykcje. Fot. AdobeStock
  • W sobotę (11 grudnia) na ulicach Greiz przybyło blisko 1000 protestujących. W trakcie próby przerwania kordonu policyjnego przez demonstrantów, 14 funkcjonariuszy zostało rannych
  • Tego samego dnia protest miał także miejsce w Reutlingen, w którym uczestniczyło około 1500 osób
  • Z kolei w Hamm policja zatrzymała także niezarejestrowany marsz ruchu przeciwników restrykcji

Czytaj: Belgia. Przeciwnicy restrykcji sanitarnych wyszli na ulice. Policja musiała użyć armatek wodnych

Protest na ulicach Brukseli. Demonstranci przeciwni wprowadzonym restrykcjom

Sobotnie demonstracje w niemieckich miastach

W sobotniej demonstracji w Greiz udział wzięło około 1000 protestujących, którzy zwołali się poprzez media społecznościowe. 14 policjantów zostało rannych, gdy protestujący usiłowali przerwać policyjny kordon - poinformowała policja, dodając, że w związku z tym zdarzeniem wszczęto 44 postępowania karne i 47 postępowań o wykroczenia administracyjne.

W wiecu, który pod hasłem "O wolność, prawdę i samostanowienie" odbył się w sobotę w Reutlingen (Badenia-Wirtembergia), uczestniczyło ok. 1500 osób. Jak informuje tamtejsza policja, napomnienia o noszeniu maseczek zostały przez demonstrantów zignorowane, w wyniku czego zgromadzenie zostało rozwiązane.

Nielegalna demonstracja ruszyła jednak dalej, a przemarszowi towarzyszyły pochodnie i pirotechnika - relacjonuje "FAZ". Podczas próby zatrzymania pochodu "uczestnicy brutalnie przerwali kordon policji, która została zmuszona do użycia gazu pieprzowego i pałek" - przekazała policja. Tutaj także wszczęto kilka postępowań karnych za atak na funkcjonariuszy i znieważanie, ponadto spisano ok. 100 osób.

Sprawdź: Szczepienia dzieci poniżej 12 lat. MZ wydało komunikat. Określono termin i zasady

Zwolnienie lekarskie z nowego powodu od 2022 roku

Zatrzymanie marszu przeciwko restrykcjom

Również w sobotę ok. 100 osób wzięło udział w nielegalnej demonstracji we Frankfurcie (Hesja). Jak poinformowała policja, to zgromadzenie zostało rozwiązane.

Policja zatrzymała także niezarejestrowany, liczący ok. 550 uczestników, marsz ruchu przeciwników restrykcji pandemicznych w Hamm (Nadrenia Północna-Westfalia). Według policji podczas tego marszu doszło do wielu naruszeń prawa. Wszczęto też postępowanie karne przeciwko liderowi akcji za naruszenie ustawy o zgromadzeniach - dodaje "FAZ".

Także w Hamburgu, Trewirze, Berlinie, Schwerinie i kilku miastach w Bawarii i Saksonii-Anhalt ludzie wyszli na ulice, aby zaprotestować przeciwko restrykcjom pandemicznym. W tych miastach demonstracje przebiegły spokojnie.

Zobacz też: L4 bez zasiłku chorobowego. Od 2022 ważne zmiany w zwolnieniach lekarskich

Po 5 tys. dodatku covidowego. NFZ określił zasady przyznawania świadczenia

Wojna o szpital. Medycy na wyczerpaniu, wojewoda chce nowych łóżek covidowych

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum