• SERWIS CHOROBY ZAKAŹNE

  • Start

Karetki czekają po kilka godzin. W Szpitalu Specjalistycznym brakuje łóżek covidowych

Autor: oprac. JKB • Źródło: Gazeta Krakowska, Rynek Zdrowia07 grudnia 2021 09:05

Rośnie liczba zakażeń koronawirusem oraz hospitalizacji. Tylko minionej doby na oddziały covidowe trafiło ponad 800 chorych. W Szpitalu Specjalistycznym w Nowym Sączku brakuje już łóżek. Karetki czekają z pacjentami po kilka godzin.

Zdarza się, że karetki czekają nawet kilka godzin. Fot. Shutterstock
  • Rośnie liczba zakażeń koronawirusem oraz hospitalizacji. Tylko w ciągu ostatniej doby do szpitali trafiło 826 chorych z COVID-19 - to dane z 7 grudnia
  • W trudnej sytuacji jest m.in. Szpital Specjalistyczny w Nowym Sączu, gdzie wszystkie łóżka covidowe są zajęte
  • Poza tym załoga Sądeckiego Pogotowia Ratunkowego czeka nawet kilka godzin na przekazanie pacjentów zakażonych koronawirusem do placówki

Czytaj: Koronawirus. 7 grudnia. Ogromny wzrost zgonów i hospitalizacji. Kraska o najnowszych danych

Koronawirus. Kwarantanna. Nowe przepisy w grudniu 2021. To trzeba wiedzieć

Rząd zaostrzy restrykcje. Obostrzenia mogą zostać ogłoszone jeszcze dziś

Karetki czekają po kilka godzin na przekazanie pacjenta

Karetki z Sądeckiego Pogotowia Ratunkowego czekają nawet kilka godzin na przyjęcie pacjentów na SOR – informuje "Gazeta Krakowska".

Jak wyjaśniła gazecie szefowa tego oddziału pogotowia Bożena Hudzik, sytuacja jest dynamiczna, a każdego dnia ratownicy czekają na przekazanie pacjentów zakażonych od kilkudziesięciu minut do niekiedy nawet 7 godzin.

Krótszy czas oczekiwania za to odnotowuje się w szpitalu w Krynicy-Zdroju, Gorlicach i Dąbrowie Tarnowskiej – do niej też kierowani są pacjenci z Sądecczyzny. Jak informuje "Gazeta Krakowska" zwiększona jest także liczba wezwań do pacjentów z podejrzeniem zakażenia.

Sprawdź: Szpital wstrzymał przyjęcia przez brak lekarzy. Operacje przesunięte na 2022 rok

Interna zamknięta. Ogniska koronawirusa w szpitalu wojewódzkim

Szpital ma zajęte wszystkie łóżka covidowe

W placówce w Nowym Sączu są przygotowane 102 łóżka covidowe i wszystkie są już zajęte. "GK" przypomina, że osoba z podejrzeniem zakażenia COVID-19 ma wykonywany test antygenowy w karetce, po czym w szpitalu przeprowadza się jeszcze test genetyczny PCR, by potwierdzić zakażenie.

Niestety sądecki SOR ma jedynie trzy łóżka dla pacjentów oczekujących  na wynik testu albo badanie lekarskie.

- Nie jesteśmy w stanie zwiększyć liczby miejsc, bo SOR ma określoną pojemność. Przecież każdy pacjent wymaga rzetelnego zbadania, także i ten, który zostaje przywieziony na SOR z innych niż koronawirus przyczyn – wyjaśniła „GK” rzeczniczka szpitala Agnieszka Zelek-Rachtan.

Zobacz: 5 tys. dodatku dla personelu pomocniczego. "Potwarz w stosunku do całego środowiska"

Epidemiolodzy apelują o "radykalne działania". Większość członków Rady Medycznej jest za

Problemy placówek z całej Polski

Czas epidemii nie sprzyja placówkom w całej Polsce. Ze względu na zwiększoną liczbę zakażeń, niektóre lecznice są zmuszone do ograniczenia działalności niektórych oddziałów, ponieważ muszą zgodnie z decyzją poszczególnych wojewodów przygotować łóżka covidowe.

Przypomnijmy, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny we Włocławku to kolejna placówka, która z uwagi na sytuację epidemiczną, ogranicza pracę swoich oddziałów. Dla przykładu Szpital Specjalistyczny w Pile do odwołania ograniczył planowane przyjęcia. Powodem tej decyzji jest konieczność zabezpieczenia w placówce 116 łóżek covidowych od 3 grudnia.

Z kolei Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku od 1 grudnia wstrzymało do odwołania wszystkie planowane przyjęcia z kilkoma wyjątkami. Powodem jest sytuacja pandemiczna, ale również decyzja o przekształceniu dodatkowych 50 łóżek w szpitalu w łóżka covidowe. Ograniczona ma zostać również działalność Oddziału Ratunkowego.

Również od 1 grudnia oddział ginekologiczno-położniczy Szpitala Powiatowego im. Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem został po raz kolejny przekształcony na oddział covidowy. W poniedziałek rano w szpitalu odbył się ostatni poród. Kolejne ciężarne muszą jechać do oddalonego o 25 km szpitala w Nowym Targu.

 Przeczytaj: Paraliż SOR w SPSK nr 4 trwa. Załoga na zwolnieniach lekarskich

Od 1 grudnia UCK wstrzymuje wszystkie przyjęcia. Ważą się losy oddziału ratunkowego

Szpital Specjalistyczny ogranicza planowane przyjęcia. Ma uruchomić 116 łóżek covidowych

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum