• SERWIS CHOROBY ZAKAŹNE

  • Start

Japońscy naukowcy o wariancie Lambda: bardzo odporny na szczepionki i wysoce zakaźny

Autorzy: PAP; oprac. KG • Źródło: PAP03 sierpnia 2021 15:37

Wariant Lambda koronawirusa, rozprzestrzeniający się obecnie w Ameryce Południowej, jest wysoce zakaźny i dużo bardziej odporny na szczepionki niż oryginalna wersja wirusa - uważają japońscy naukowcy.

Wariant Lambda - po raz pierwszy wykryty w Peru - obecnie rozprzestrzenia się w Ameryce Płd. Fot. Shutterstock
  • Wariant Lambda został po raz pierwszy wykryty w Peru. Obecnie rozprzestrzenia się w Ameryce Południowej
  • Japońscy naukowcy określają go jako wysoce zakaźnego i dużo bardziej odpornego na szczepionki niż oryginalna wersja wirusa
  • Nie jest pewne, czy mutacja Lambda jest bardziej niebezpieczna niż Delta, ale naukowiec z Uniwersytetu Tokijskiego uważa, że "Lambda może być potencjalnym zagrożeniem dla ludzi"

W artykule, opublikowanym przed recenzją na bioRxiv, badacze ostrzegają, że skoro wariant Lambda został oznaczony przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) jako "wariant zainteresowania", a nie jako "wariant niepokojący", ludzie mogą nie zdawać sobie sprawy, że stanowi on poważne zagrożenie.

Dwie mutacje sprawiają, że Lambda jest wysoce zakaźna

W badaniach laboratoryjnych naukowcy odkryli, że trzy mutacje w białku S (ang. spike; białku kolca) wirusa Lambda, znane jako RSYLTPGD246-253N, 260 L452Q i F490S, pomagają mu oprzeć się neutralizacji przez przeciwciała wywołane szczepionką. Według badaczy dwie dodatkowe mutacje, T76I i L452Q, przyczyniają się do tego, że Lambda jest wysoce zakaźna.

Chociaż nie jest jeszcze jasne, czy Lambda jest bardziej niebezpieczna od Delty, zagrażającej obecnie populacjom w wielu krajach, starszy pracownik naukowy Kei Sato z Uniwersytetu Tokijskiego uważa, że "Lambda może być potencjalnym zagrożeniem dla ludzi". 

Wariant Lambda - skąd pochodzi?

Na liście WHO znajduje się 11 oficjalnych wariantów SARS-CoV-2. Wszystkie warianty SARS-CoV-2 różnią się od siebie mutacjami w białkach kolców - składnikach wirusa, które umożliwiają mu inwazję na ludzkie komórki. Istnieją cztery warianty budzące niepokój: Alfa, Beta, Gamma i Delta oraz siedem wariantów zainteresowania: Epsilon, Dzeta, Eta, Theta, Jota, Kappa i Lambda.

Wariant Lambda, znany wcześniej jako C.37, został wykryty w Peru w grudniu ub.r. i rozprzestrzenił się do 29 krajów, w tym do siedmiu krajów Ameryki Południowej, oraz do Australii.

W kwietniu i maju wariant Lambda stanowił ponad 80 proc. przypadków koronawirusa w Peru i wysoki odsetek przypadków również w Chile, Argentynie i Ekwadorze.

Czytaj też: Po Delcie będzie Lambda? Nowy wariant koronawirusa może być odporny na szczepionki

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum