• SERWIS CHOROBY ZAKAŹNE

  • Start

Izrael. Testy antygenowe dla dzieci. Szkoła zapyta o ich wyniki

Autor: oprac. JKB • Źródło: PAP01 września 2021 07:13

Jak podał portal Ynet, resort oświaty zachęca rodziców niezaszczepionych uczniów do przeprowadzenia testu antygenowego w domu. Na kwarantannie pozostaje 87 tys. dzieci.

W Izraelu dzieci przed pójściem do szkoły powinny mieć wynik testu. Fot. Shutterstock
  • We wszystkich szkołach i przedszkolach w Izraelu od 1 września potrzebna będzie deklaracja rodziców potwierdzająca wykonanie testu antygenowego
  • W minionym tygodniu dzieciom w wieku od 3 do 16 lat rozdawano darmowe zestawy testów. Ich rodziców poproszono o pobranie wymazu oraz sprawdzenie wyniku
  • Dzieci bez podpisanej deklaracji przez rodziców nadal mogą uczęszczać  do przedszkoli i szkół. Uczniowie z pozytywnym wynikiem trafiają na kwarantannę

Zachęta do testów antygenowych

Już 1 września wszystkie przedszkolaki i wszyscy uczniowie będą proszeni o przedstawienie w szkołach deklaracji rodziców, która potwierdzi, że zbadali oni w domu swoje dzieci, a wyniki wskazują, że nie są one zainfekowane.

W ciągu ostatniego tygodnia dzieciom w wieku od 3 do 16 lat, w tym zaszczepionym i tym, które przeszły już Covid-19, rozdawano zestawy testów. Ich rodzice zostali poproszeni o pobranie wymazu z nosa swoich pociech i sprawdzenie wyników na module wyglądającym podobnie do domowego testu ciążowego.

Dzieci, które otrzymały pozytywny wynik testu antygenowego są kierowane na dodatkowy i dokładniejszy test na obecność koronawirusa metodą PCR.

Powrót do szkół. Deklaracja odpowiedzialności

Zalecenie ministerstwa oświaty, by wykonywać testy domowe, nie wpływa na fakt, że na teren szkoły czy przedszkola mogą wejść wszyscy uczniowie, o ile nie zostali skierowani na kwarantannę na podstawie pozytywnego wyniku testu PCR lub potwierdzonego kontaktu z zakażonymi w przeciągu ostatnich dwóch tygodni.

Oznacza to, że dzieci bez podpisanej przez rodzica deklaracji nadal mogą uczestniczyć w zajęciach edukacyjnych.

- Operacja testów domowych opiera się na solidarności społecznej, a nie na wymogach prawnych. Rodzice nie są prawnie zobowiązani do przeprowadzania testów domowych, ale oczekuje się, że w generalnie będą to robić z poczucia odpowiedzialności - komentuje portal Times of Israel.

W poniedziałek w Izraelu potwierdzono ponad 10 900 nowych zakażeń, co jest nowym jednodniowym rekordem od wybuchu pandemii.

Szczepienia dzieci w Izraelu

Przypomnijmy, od początku czerwca w Izraelu można szczepić dzieci już od 12 do 15 roku życia. Nie jest obowiązkowe, ale na razie jedynie zalecane. Według badań przeprowadzonych w Izraelu, szczepionki przeciw COVID-19 są bezpieczne także dla młodszych dzieci z chorobami towarzyszącymi.

Także w Izraelu od 1 sierpnia podaje się trzecią dawkę szczepionki osobom powyżej 60. roku życia i stopniowo obniżano wiek. Osoby, które zostały zaszczepione trzecią dawką, będą zwolnione z tygodniowej kwarantanny, wymaganej po powrocie do Izraela z krajów uważanych za niebezpieczne pod względem ryzykiem zakażenia.

Czytaj: Badanie: szczepienie dzieci w wieku 12-15 lat jest bezpiecznie, nie ma poważnych skutków ubocznych

Trzecia dawka szczepionki dla wszystkich powyżej 12 roku życia. Izrael zdecydował

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum