• SERWIS CHOROBY ZAKAŹNE

  • Start

Gruźlica wciąż groźna, ale sytuacja w Polsce ulega poprawie

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 27 marca 2018 13:30

Gruźlica nadal jest groźną chorobą, jednak dzięki jej konsekwentnemu zwalczaniu w Polsce sytuacja jest coraz lepsza - mówili eksperci podczas zorganizowanej w poniedziałek (26 marca) w Warszawie konferencji z okazji Światowego Dnia Gruźlicy.

Gruźlica wciąż groźna, ale sytuacja w Polsce ulega poprawie. Fot. Archiwum

- Mówiąc skrótowo, sytuacja nie jest zła. Chociaż jest gorsza niż w wielu krajach Europy Zachodniej - powiedziała PAP prof. Maria Korzeniewska-Koseła, kierownik Zakładu Epidemiologii i Organizacji Walki z Gruźlicą Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie.

- Zapadalność jest stale wyższa niż na Zachodzie, ale mamy z kolei mniej gruźlicy wielolekoopornej, mniej gruźlicy dziecięcej. Nie da się szybko zmniejszyć całkowitej zapadalności. Po wojnie większa część społeczeństwa była zakażona prątkiem gruźlicy, chorowała i zakażała innych, ale sytuacja stale się polepsza, trend jest spadkowy - dodała.

Jak podano na konferencji, w Polsce zapadalność na potwierdzoną bakteriologicznie gruźlicę wszystkich postaci była w roku 2016 minimalnie wyższa niż w poprzednim (16,8 w porównaniu z 16,7 na 100 000 mieszkańców) i w sumie odnotowano 6444 zachorowań. To nadal więcej niż wynosi średnia dla Unii Europejskiej. Zgodnie z definicją Europejskiego Centrum do Spraw Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) taką zapadalność - mniej niż 20 zachorowań na 100 tys. ludności, określa się jako niską. Jednak dopiero przy zapadalności poniżej 10 osób na 100 tys. można mówić o zbliżaniu się do fazy eliminacji choroby.

Natomiast odsetek dzieci wśród chorych na gruźlicę oraz odsetek zakażonych HIV i przypadków lekoopornej gruźlicy MDR-TB jest w Polsce niższy od przeciętnej w UE (w przypadku dzieci ponaddwukrotnie).

Największa zapadalność odnotowano wśród Polaków powyżej 44. roku życia - około 27 przypadków na 100 000. Chorują zwłaszcza mężczyźni (69,2 proc. zachorowań). Na gruźlicę umiera w Polsce 3 razy więcej mężczyzn niż kobiet (w roku 2015 - zmarło 420 mężczyzn i 117 kobiet). Szczególnie wysoka jest zapadalność w województwie mazowieckim (24,3 na 100 000).

W roku 2016 cudzoziemcy stanowili 1,4 proc. ogółu chorych na gruźlicę w Polsce (92 osoby, z czego 5 dzieci). Były to osoby pochodzące z 30 krajów świata. Na wielolekooporną gruźlicę MDR-TB chorowało 46 osób - z tego 10 cudzoziemców.

Jak podano podczas spotkania, w całej Unii Europejskiej osoby urodzone w innym kraju niż zgłaszający ich zachorowanie stanowiły 32,7 proc. chorych. Największy odsetek chorych stanowili cudzoziemcy z na Cyprze (90 proc.) w Szwecji i Norwegii (odpowiednio 89,8 oraz 88,3 proc.). Najwięcej chorych cudzoziemców odnotowano w Niemczech i Wielkiej Brytanii (stanowili 44 proc. ze wszystkich 19312 przypadków).

Szczególnym zagrożeniem jest gruźlica wielolekooporna (multidrug resisitant tuberculosi-MDR-TB). Wywołują ją prątki oporne na dwa główne leki - izoniazd oraz ryfampicynę. Według WHO w roku 2016 zachorowań na MDR-TB było około 490 000. Część z nich ma gruźlicę wielolekooporną z rozszerzoną opornością (extensively resistant tuberculosis- XDR-TB).

Niemal połowa chorych na MDR-TB mieszka w Chinach, Indiach i Rosji. Najwyższe odsetki osób z MDR-TB wśród ogółu chorych na gruźlicę stwierdza się w krajach należących w przeszłości do ZSRR. Na przykład na Białorusi MDR-TB stanowi około połowy wszystkich zachorowań (47,8 proc. przy zapadalności 38 na 100 000). Podobnie jest w Rosji (44, 8 proc. zakażonych MDR-TB przy 84,1 zachorowań na 100 000) oraz na Ukrainie (28,6 proc. zakażonych MDR-TB przy 76,7 zachorowań na 100 000).

Obecni na konferencji eksperci wyrazili opinię, że zwłaszcza w przypadku gruźlicy MDR-TB leczenie powinno być przymusowe - wielu pacjentów nie chce się leczyć i może zakażać. Gruźlicą można się zakazić poprzez bliski kontakt, na przykład długotrwałe przebywanie w pomieszczeniu z osobą, która kaszle, odksztusza, mówi lub głośno się śmieje. Wyniki leczenia chorych na gruźlicę wielolekooporną są złe, zwłaszcza przy kolejnym zachorowaniu na tę postać.

Konferencja została z organizowana przez Instytut Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie pod honorowym patronatem Głównego Inspektora Sanitarnego.

Światowy Dzień Gruźlicy obchodzony jest 24 marca - dla upamiętnienia dnia, w którym niemiecki mikrobiolog Robert Koch (1843-1910) ogłosił odkrycie prątka gruźlicy. 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum