• SERWIS CHOROBY ZAKAŹNE

  • Start

GIS nt. potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 24 stycznia 2020 13:01

Dane na 23 stycznia 2020 r. mówią o odnotowaniu łącznie 614 laboratoryjnie potwierdzonych przypadków zakażenia nowym koronawirusem, głównie w Chinach - poinformował w piątek (24 stycznia) Główny Inspektorat Sanitarny. Z powodu koronawirusa odnotowano już 17 zgonów.

FOT. Shutterstock

GIS w komunikacie przypomniał, że w czwartek wszystkie loty z Wuhan w Chinach zostały odwołane. Został również wstrzymany cały transport publiczny oraz dalekobieżny. Podobne środki ostrożności zostały również wdrożone w pobliskiej miejscowości Huanggang. W obu miastach miejsca spotkań publicznych zostały zamknięte do odwołania, a władze miast zalecają unikanie uczestnictwa w różnego rodzaju spotkaniach grupowych.

W informacji GIS podano, że na 23 stycznia 2020 r., odnotowano łącznie 614 laboratoryjnie potwierdzonych przypadków zakażenia nowym koronawirusem.

Większość przypadków została zgłoszona w mieście Wuhan (prowincja Hubei). Zanotowano również przypadki stwierdzenia zachorowań u osób powracających z miasta Wuhan do innych prowincji w Chinach oraz do innych krajów (Tajlandia, Japonia, Korea Południowa, USA). Odnotowano 17 zgonów.

Objawy zakażenia to gorączka, dreszcze, bóle mięśniowe, katar, kaszel oraz duszności. Badania RTG klatki piersiowej wykazały typowe cechy wirusowego zapalenia płuc z rozlanymi obustronnymi naciekami.

GIS podnosi, że potwierdzono transmisję wirusa z człowieka na człowieka, ale potrzebnych jest więcej informacji, aby móc w pełni ocenić zakres tego rodzaju transmisji. Źródło infekcji nie jest znane i dlatego zakłada się, że może ono nadal być aktywne i prowadzić do kolejnych przypadków zakażeń.

W świetle aktualnie dostępnych informacji, ECDC uważa, iż dla osób podróżujących z krajów UE/EOG do Wuhan, istnieje umiarkowane prawdopodobieństwo zakażenia po bliskim kontakcie z osobą z objawami choroby.

Zalecenia dla podróżnych obejmują unikanie bliskiego kontaktu z osobami chorymi, w szczególności z objawami ze strony układu oddechowego; unikanie odwiedzania rynków/targów lub innych miejsc, w których znajdują się żywe lub martwe zwierzęta i ptaki; unikanie kontaktu ze zwierzętami, ich wydalinami lub odchodami oraz przestrzeganie zasad higieny rąk i zasad higieny żywności.

Ponadto, ze względu na obecnie wysoką aktywność grypy sezonowej w Chinach, podróżni powinni otrzymać szczepienia przeciw grypie co najmniej dwa tygodnie przed podróżą, zgodnie z odpowiednimi zaleceniami krajowymi i międzynarodowymi.

Główny Inspektorat Sanitarny zapewnia, że na bieżąco monitoruje sytuację epidemiologiczną.

Karolina Kropiwiec (PAP)

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum