• SERWIS CHOROBY ZAKAŹNE

  • Start

GIS: 31,5 tys. potwierdzonych przypadków zakażeń koronawirusem, 638 zgonów

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 07 lutego 2020 15:55

Łącznie od 31 grudnia 2019 r. do 7 lutego 2020 r. zanotowano 31,503 tys. laboratoryjnie potwierdzonych przypadków zakażeń koronawirusem 2019-nCoV, w tym 638 zgonów - poinformował w piątek (7 lutego) Główny Inspektorat Sanitarny.

Zakażenia, oprócz Chin, gdzie jest ich 31,217 tys., zanotowano również m.in. na Tajwanie, w Tajlandii, Australii, Malezji, Singapurze. Fot. GIS

GIS w swoim komunikacie wskazuje, że z 638 zgonów, 637 pochodziło z Chin: Hubei (618), Heilongjiang (3), Henan (3), Chongqing (2), Pekin (1), Guangdong (1), Hainan (2), Hebei (1), Hongkong (1), Jilin (1), Szanghaj (1), Syczuan (1), Tianjin (1) i Guizhou (1). Jedna osoba zmarła na Filipinach.

GIS podkreśla, że dotąd nie zgłoszono przypadków zakażenia koronawirusem 2019-nCoV na pokładzie samolotu.

Zakażenia, oprócz Chin, gdzie jest ich 31,217 tys., zanotowano również na Tajwanie, w Tajlandii, Australii, Malezji, Singapurze, we Francji, Japonii, Korei Południowej, USA, Wietnamie, Kanadzie, Nepalu, Sri Lance, Kambodży, Niemczech, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, na Filipinach, w Indiach, Finlandii, we Włoszech, w Wielkiej Brytanii, Rosji, Hiszpanii, Belgii i w Szwecji.

Objawy zakażenia obejmują gorączkę, kaszel i duszności. Badania RTG klatki piersiowej wykazują typowe cechy wirusowego zapalenia płuc z rozlanymi obustronnymi naciekami. Zgodnie z danymi WHO z 6 lutego 2020 r. u 13,6 proc. potwierdzonych laboratoryjnie przypadków wystąpiła ciężka postać choroby. Wszystkie przypadki pochodzą z Chin.

GIS przypomina, że potwierdzono transmisję wirusa z człowieka na człowieka, ale potrzeba więcej informacji, aby w pełni ocenić zakres tego rodzaju transmisji. Źródło infekcji nie jest znane i dlatego zakłada się, że może ono nadal być aktywne i prowadzić do kolejnych przypadków zakażeń.

Główny Inspektorat Sanitarny nie zaleca podróżowania do Chin i krajów Azji Wschodniej i Południowo-Wschodniej.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum