• SERWIS CHOROBY ZAKAŹNE

  • Start

GIS: 20,6 tys. potwierdzonych przypadków zakażeń koronawirusem, 427 zgonów

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 04 lutego 2020 21:18

Łącznie od 31 grudnia 2019 r. do 4 lutego 2020 r. zanotowano 20,626 tys. laboratoryjnie potwierdzonych przypadków zakażeń koronawirusem 2019-nCoV, w tym 427 zgonów – poinformował we wtorek (4 lutego) Główny Inspektorat Sanitarny.

FOT. Shutterstock

GIS wskazał, że z powodu nowego koronawirusa zarejestrowano w tym czasie 427 zgonów, co oznacza, że śmiertelność wynosi 2,1 proc.

Z 427 zgonów, do 426 doszło w Chinach w prowincjach Hubei (414), Heilongjiang (2), Henan (2), Hainan (1), Hebei (1) i Syczuan (1), a także w Pekinie (1), Hongkongu (1), Szanghaju (1) i Chongqing (2). Jedna osoba zmarła na Filipin.

Zakażenia, oprócz Chin, gdzie jest ich 20,458 tys., zanotowano również na Tajwanie, w Tajlandii, Australii, Malezji, Singapurze, we Francji, Japonii, Korei Południowej, USA, Wietnamie, Kanadzie, Nepalu, Sri Lance, Kambodży, Niemczech, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, na Filipinach, w Indiach, Finlandii, we Włoszech, w Wielkiej Brytanii, Rosji, Hiszpanii, Belgii i w Szwecji.

Objawy zakażenia obejmują gorączkę, kaszel i duszności. Badania RTG klatki piersiowej wykazują typowe cechy wirusowego zapalenia płuc z rozlanymi obustronnymi naciekami. Zgodnie z danymi WHO z 26 stycznia 2020 r. u 18 proc. potwierdzonych laboratoryjnie przypadków wystąpiła ciężka postać choroby lub chorzy są w stanie krytycznym.

GIS przypomina, że potwierdzono transmisję wirusa z człowieka na człowieka, ale potrzeba więcej informacji, aby w pełni ocenić zakres tego rodzaju transmisji. Źródło infekcji nie jest znane i dlatego zakłada się, że może ono nadal być aktywne i prowadzić do kolejnych przypadków zakażeń.

Główny Inspektorat Sanitarny nie zaleca podróżowania do Chin i krajów Azji Wschodniej i Południowo-Wschodniej.

Klaudia Torchała (PAP)

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum