• SERWIS CHOROBY ZAKAŹNE

  • Start

Ewakuacja Ukraińców z Chin przełożona o kilka dni

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 14 lutego 2020 17:24

Minister zdrowia Ukrainy Zoriana Skałecka zapowiedziała, że Ukraińcy będą ewakuowani z Chin 18 lutego - informują w piątek (14 lutego) ukraińskie media. Po przybyciu do kraju będą poddani 14-dniowej kwarantannie. Ewakuacja była zaplanowana na 11 lutego, jednak operację przełożono.

Fot. archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Szefowa resortu zdrowia powiedziała w czwartek wieczorem, że samolot z Ukrainy wyleci po ewakuowanych 17 lutego. Podkreśliła też, że ewakuowane na Ukrainę będą tylko te osoby, u których nie stwierdzono objawów zarażenia koronawirusem.

- Na początku chińskie władze sprawdzą, czy są zdrowi, a później ich wypuszczą. Ukraiński zespół lekarzy na pokładzie również ich skontroluje, a później zostanie z nimi podczas kwarantanny - dodała Skałecka.

Po przełożeniu zaplanowanej na 11 lutego ewakuacji premier Ukrainy Ołeksij Honczaruk podkreślił, że decyzja ta była związana z "minimalizacją ryzyka" przeniknięcia wirusa na Ukrainę. Dodał, że ewakuacja to "kwestia dni". Minister Skałecka zaznaczyła, że ewakuacja odbędzie się, kiedy na Ukrainie zakończą się przygotowania do zorganizowania kwarantanny oraz wszystkie osoby chcące być ewakuowane podpiszą odpowiednią zgodę.

Ukraińcy przebywający w prowincji Hubei, w środkowych Chinach, podkreślają, że ze zniecierpliwieniem czekają na ewakuację.

Ukraińskie media informują w piątek, że rząd przeznaczył na ewakuację "obywateli Ukrainy i członków ich rodzin" 4,5 mln hrywien (ok. 720 tys. zł). Dotychczas na Ukrainie nie potwierdzono żadnego przypadku zarażenia nowym koronawirusem.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum