• SERWIS CHOROBY ZAKAŹNE

  • Start

Ekspert ostrzega przed nowym wariantem koronawirusa. Ta mutacja będzie odporna na szczepionki

Autor: oprac. JKB • Źródło: PAP09 sierpnia 2021 07:45

Dr Anthony Fauci, doradca medyczny prezydenta USA, przestrzega przed możliwym kolejnym wariantem koronawirusa. Dodał, że może być on odporny na szczepionki.

Dr Fauci apeluje do Amerykanów o szczepienie przeciw COVID-19. Fot. Shutterstock
  • - Istnieje niebezpieczeństwo, że powstanie mutacja, przed którą nie będą chronić obecnie dostępne szczepionki - powiedział doradca medyczny prezydenta USA dr Anthony Fauci
  • Według eksperta jedyną nadzieją na uchronienie się przed tym zjawiskiem są szczepienia
  • W USA najwięcej zakażeń pochodzi od Delty. W ciągu ostatnich tygodni zauważono wzrost epidemii

Ekspert ostrzega przed mutacją koronawirusa

- Jeśli pozwolicie, by wirus rozprzestrzeniał się bez przeszkód, to prawdopodobnie wcześniej czy później otrzymacie wariant, który będzie jeszcze bardziej problematyczny niż Delta - podkreślił w rozmowie ze stacją NBC główny doradca medyczny amerykańskiego prezydenta.

Jego zdaniem konieczne jest przejęcie pełnej kontroli nad pandemią, a najlepszą drogą do tego są szczepienia.

Już wcześniej Anthony Fauci ostrzegał, by przygotować się na pogorszenie sytuacji, tłumacząc, że w USA około 100 mln uprawionych do szczepień nie przyjęło żadnej dawki preparatu przeciw Covid-19.

USA stoją obecnie w obliczu gwałtownego wzrostu epidemii, spowodowanej wariantem Delta. Według danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore średnia dzienna nowych przypadków wirusa Covid-19 w USA przekroczyła już 100 tys. Jest ich najwięcej od prawie sześciu miesięcy. 

Sprawdź: Lambda w Polsce. Kraska potwierdził przypadki zakażenie nowym wariantem

Mutacja Delta jeszcze bardziej zaraźliwa

Przypomnijmy, WHO poinformowała, że od czasu odkrycia wariantu Delta (w październiku 2020 roku), rozprzestrzenił się on w ponad 100 krajach. Mutacja ta okazała się jeszcze bardziej zaraźliwa od wariantu Alfa zidentyfikowanego w Wielkiej Brytanii.

Dr Fauci pod koniec lipca wyjaśnił, że w jego opinii Delta jest jeszcze groźniejsza, ponieważ przenosi się z człowieka na człowieka jeszcze łatwiej i szybciej niż dotychczasowe warianty.

Z kolei na początku sierpnia, amerykańskie służby medyczne zaapelowały do niezdecydowanych, aby się zaszczepiły, co pozwoli na dalszą kontrolę rozprzestrzeniania się wirusa.

Czytaj: Wariant Delta odpowiada już za 83 proc. przypadków COVID-19 w USA

Delta odporna na szczepienia? Naukowcy wskazują, że będą potrzebne szczepionki ukierunkowane

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum