• SERWIS CHOROBY ZAKAŹNE

  • Start

Ekspert: Wiele wariantów wirusa to normalna rzecz, a nie newsowa rewelacja

Autor: PAP • Źródło: PAP06 sierpnia 2021 06:55

Jak twierdzi prof. Miłosz Parczewski, naturalną ewolucją koronawirusa jest fakt, że identyfikowane są jego kolejne warianty. Odniósł się do doniesień na temat wariantu Lambda.

Jest bardzo wiele wariantów, które są identyfikowane i jest to naturalna ewolucja wirusa. Fot. Dziurek / Shutterstock.com
  • Nowe warianty wirusa to żadna rewelacja - twierdzi prof. Miłosz Parczewski
  • Podkreślił, że warianty południowoafrykański i brazylijski (Beta i Gamma) nie przyjęły się w Polsce, infekcje zatrzymano na poziomie lokalnym
  • Zdaniem profesora z pandemią dobrze radzą sobie Niemcy, źle - m.in. Hiszpania i Francja

- Tworzenie newsa z nowych wariantów nie jest dobre (…). Wirusologicznie nie jest to żadna rewelacja - wskazał lekarz naczelny ds. COVID-19 w szczecińskim szpitalu wojewódzkim prof. Miłosz Parczewski.

Japońscy naukowcy stwierdzili, że wariant Lambda koronawirusa, po raz pierwszy wykryty w Peru, a obecnie rozprzestrzeniający się w Ameryce Południowej, jest wysoce zakaźny i dużo bardziej odporny na szczepionki niż oryginalna wersja wirusa.

Oznaczenia wariantów wirusa. Gdzie jest wariant Lambda?

Jak wyjaśnił prof. Parczewski, Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wprowadziła trzy typy oznaczania wariantów: "wariant niepokojący" (variant of concern), "wariant zainteresowania" (variant of interest), i "variant of high consequence", który można określić jako "wariant alertowy". Wariant Lambda znajduje się obecnie w grupie "zainteresowania".

- Warianty przechodzą między grupami. To będzie się działo cały czas, wirusy mutują, nie jest to nic dziwnego, nie można tego uniknąć - podkreślił lekarz.

Dodał, że to bardzo dobrze, iż jest system wykrywania wariantów, a możliwość stwierdzenia, czy wariant staje się groźniejszy sprawia, że można też sprawdzić skuteczność szczepionki w jego przypadku.

- Łatwiej wtedy np. zdecydować o obowiązkowej kwarantannie dla osób powracających z regionów, gdzie pojawił się nowy wariant - wyjaśnił prof. Parczewski.

Dodał, że tzw. warianty południowoafrykański i brazylijski (Beta i Gamma) nie przyjęły się w Polsce, infekcje udało się zatrzymać na poziomie lokalnym.

- Jest bardzo wiele wariantów, które są identyfikowane i jest to naturalna ewolucja wirusa - kontynuował.

"Epidemia jest nierówna". Niemcy w czołówce walk z pandemią?

Zapytany o to, który kraj jego zdaniem radzi sobie najlepiej z pandemią wskazał, że w jego ocenie bardzo dobrze radzą sobie Niemcy, które wprowadziły politykę dość szerokiego testowania na COVID-19 i szczepień, a także restrykcji obowiązujących w codziennym życiu. Jak dodał, źle radzą sobie natomiast Hiszpania, Portugalia i Francja, gdzie zakażeń jest coraz więcej.

- Trzeba też jednak pamiętać, że epidemia jest nierówna - przychodzi do jednego kraju szybciej, do innego wolniej. Kraje, w których lepiej wyszczepione są starsze grupy wiekowe mają z kolei słabiej wyszczepione populacje młodsze" - wskazał prof. Parczewski.

Dodał też, że niektóre kraje, jak Hiszpania, notują rekordowe liczby zakażeń, co nie miało miejsca w poprzednich falach pandemii. Zaznaczył, że nie ma jednak aż tak wielkiego obciążenia służby zdrowia - hospitalizowane są na ogół osoby niezaszczepione.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum