• SERWIS CHOROBY ZAKAŹNE

  • Start

Dziewięć ofiar kolejnego nawrotu epidemii eboli w Kongo

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 08 sierpnia 2018 08:10

Dziewięć osób zmarło w ostatnim tygodniu w wyniku nawrotu epidemii eboli w Demokratycznej Republice Kongo - poinformowało we wtorek (7 sierpnia) tamtejsze ministerstwo zdrowia.

Ministerstwo zdrowia w Demokratycznej Republice Kongo poinformowało, że w środę (8 sierpnia) powinny rozpocząć się szczepienia przeciwko wirusowi. Fot. Shutterstock

Epidemia opanowała prowincję Kiwu Północne, gdzie walka z chorobą, jak podkreśla ministerstwo zdrowia DRK, jest wyjątkowo trudna ze względu na działania wojenne między partyzantami a armią rządową.

Zgodnie z raportem resortu zdrowia do tej pory otrzymano sygnały o 43 przypadkach zachorowań na ebolę. 16 z nich zostało potwierdzonych, a 27 nadal jest monitorowanych. Dodatkowo istnieje 46 przypadków, w których podejrzewa się zachorowanie na gorączkę krwiotoczną.

Ministerstwo poinformowało, że w środę (8 sierpnia) powinny rozpocząć się szczepienia przeciwko wirusowi. Swoje wsparcie zapowiedział już Międzynarodowy Czerwony Krzyż, który wysyła na tereny objetę epidemią zespół 19 wykwalifikowanych osób.

Obecny wybuch epidemii eboli w DRK jest już jedenastym od 1976 roku. Poprzednia emidemia wybuchła na początku maja i trwała około miesiąca. W tym czasie zmarły 33 osoby, a 21 przeżyło. Eksperymentalną szczepionkę przeciwko wirusowi eboli podano ponad 3300 osobom.

Ebola szerzy się poprzez bezpośredni kontakt z krwią lub innymi płynami ustrojowymi zarażonych ludzi i zwierząt; wirus nie roznosi się drogą kropelkową. Jest w stanie przetrwać w organizmie nosiciela do roku i może zostać przeniesiony drogą płciową. 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum