• SERWIS CHOROBY ZAKAŹNE

  • Start

Dzieci chorują i umierają przez COVID-19. Lekarze apelują: potrzebna jest bezpieczna szczepionka

Autor: PAP • Źródło: PAP12 sierpnia 2021 18:54

Dzieci również chorują i umierają przez COVID-19, więc potrzebna jest bezpieczna szczepionka - zauważają włoscy naukowcy. Aż 5,5 proc. zakażonych we Włoszech to dzieci do 9 lat.

W listopadzie należy oczekiwać aprobaty dla szczepienia dzieci w wieku poniżej 12 lat. Fot. Shutterstock
  • Dzieci i nastolatki są także wśród śmiertelnych ofiar Covid-19, dlatego potrzebna jest "pewna, bezpieczna szczepionka"
  • Taki apel wystosowało w środę włoskie Towarzystwo Pediatrii
  • W całym kraju przyspieszone zostaną szczepienia uczniów w wieku 12-18 lat

"Potrzebujemy tarczy, by bronić także nasze dzieci przed tym straszliwym wirusem" - podkreślili włoscy pediatrzy w apelu rozpowszechnionym w mediach społecznościowych i na komunikatorach.

Towarzystwo Pediatrii przypomniało, że Covid-19 dalej atakuje również dzieci.

Dzieci chorują i umierają na COVID-19

We Włoszech, jak zaznaczono, 5,5 proc. wszystkich zakażeń, czyli 240 tys. przypadków dotyczy dzieci w grupie wiekowej do 9 lat; zanotowano w niej 14 zgonów.

10 procent wszystkich zakażonych jest w grupie 10-19 lat. Stwierdzono w niej 436 tys. przypadków koronawirusa, a zmarło 16 młodych osób.

Pediatrzy położyli nacisk na konieczność prewencji przy pomocy szczepionek także w odniesieniu do dzieci, by nie dopuścić do nasilenia krążenia wirusa i jego zaraźliwych wariantów.

Będzie szczepienie dzieci poniżej 12. roku życia?

Koordynator doradzającego rządowi komitetu techniczno-naukowego, profesor pediatrii Franco Locatelli powiedział, że w listopadzie należy oczekiwać aprobaty dla szczepienia dzieci w wieku poniżej 12 lat. Wyjaśnił, że chodzi o preparaty firm Pfizer i Moderna, które - jak ocenił - są już w "dobrym punkcie".

Od 16 sierpnia w całych Włoszech mają być prowadzone szczepienia osób w wieku od 12 do 18 lat bez konieczności rejestracji - zalecił władzom regionów nadzwyczajny komisarz do spraw pandemii generał Francesco Figliuolo. Celem tej kampanii jest zaszczepienie jak największej liczby uczniów przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego we wrześniu.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum