• SERWIS CHOROBY ZAKAŹNE

  • Start

Dr Grzesiowski: wykluczenie komunikacyjne seniorów utrudnia szczepienia

Autor: oprac. KM • Źródło: Rzeczpospolita, Rynek Zdrowia12 maja 2021 15:42

Dr Grzesiowski zaleca "bardzo szczegółowy system nadzoru" nad nowymi zakażeniami. Zwraca uwagę na konieczność dotarcia ze szczepionką na COVID-19 do wykluczonych cyfrowo seniorów.

Dr Grzesiowski: wykluczenie komunikacyjne seniorów utrudnia szczepienia
Seniorzy wykluczeni cyfrowo mogą mieć problem z otrzymaniem szczepienia. Fot. Shutterstock
  • Powinniśmy wprowadzać bardzo szczegółowy system nadzoru nad każdym nowym przypadkiem zakażenia - mówi dr Paweł Grzesiowski i ostrzega przed kolejną falą zakażeń
  • Wzrost zachorowań to "cena" otwarcia szkół i edukacji stacjonarnej
  • Dotarcie ze szczepionką do seniorów jest problematyczne, a wielu nie chce się szczepić

W rozmowie z "Rzeczpospolitą" dr Paweł Grzesiowski zauważył, że otwarcie gospodarki i życia społecznego jest możliwe, ale przy jednoczesnym bardzo szczegółowym nadzorze nowych zakażeń. - Wtedy będzie szansa, że nie dojdzie do kolejnej fali. W przeciwnym wypadku czeka nas ona za dwa, trzy miesiące - mówi specjalista.

Niektóre poluzowania obostrzeń mogą być kłopotliwe

Z racji powrotu dzieci do szkół w trybie hybrydowym Grzesiowski zastanawia się, czy rzeczywiście jest to możliwe, aby kontrolować zakażenia w szkołach i wysyłać dzieci i nauczycieli na kwarantannę. - Szkoły są generatorem dużej liczby zachorowań - mówi.

Specjalista zauważa, że zdjęcie przymusu noszenia maseczek na powietrzu powinno było nastąpić dużo wcześniej. Dopatruje się jednak problemów związanych z transmisją wirusa w zamkniętych pomieszczeniach. Proponuje stosowanie urządzeń uzdatniających powietrze.

Grzesiowski pochyla się także nad seniorami wykluczonymi komunikacyjnie: bez dostępu do Internetowego Konta Pacjenta czy telefonu z możliwością odbierania SMS-ów. - Te osoby zaszczepią się, jeżeli tylko będą miały punkt szczepień blisko, gdzie mogą dotrzeć np. na rowerze czy pieszo. Część osób w tej grupie stanowią osoby, które są przeciwne szczepieniom, które nie chcą się szczepić. To nie jest jednolita grupa. Każda z tych grup potrzebuje innego rodzaju działań - wskazuje.

Ministerstwu Zdrowia najbardziej zależy na niezaszczepionych seniorach

Sekretarz stanu w resorcie zdrowia Waldemar Kraska niedawno na antenie PR1 komentował kwestię satysfakcji z poziomu zaszczepienia i rejestracji na szczepienia w grupie seniorów. Powołał się na przykład domów pomocy społecznej.

- Wyszczepiliśmy w domach pomocy społecznej ponad 90 proc. pensjonariuszy. W tej chwili w DPS-ach mamy dosłownie pojedyncze przypadki zachorowań na koronawirusa - podkreślał.

Dodał: - To pokazuje, że ta duża wyszczepialność powoduje, że pacjenci w tych domach naprawdę są w tej chwili bezpieczni. Stwierdził, że "w tej chwili ponad 60 proc. tej grupy ryzyka jest wyszczepiona".

To szczególnie narażona grupa

Wiceminister wspomniał też, że resortowi najbardziej zależy na tej grupie, ponieważ to właśnie do niej należy najwięcej osób, które trafiają do polskich szpitali.

Resort zdrowia planuje dotrzeć ze szczepieniami do seniorów poprzez lekarzy rodzinnych oraz samorządy. Lekarze dostaną listy niezaszczepionych i będą telefonicznie lub osobiście kontaktować się z osobami starszymi.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum