• SERWIS CHOROBY ZAKAŹNE

  • Start

Dr Fauci wieszczy termin szczytu zakażeń omikronem w USA. Ma nastąpić pod koniec stycznia

Autor: PAP • Źródło: PAP30 grudnia 2021 06:50

Szczyt zachorowań z powodu zakażenia wariantem Omikron nastąpi pod koniec stycznia - twierdzi główny doradca prezydenta USA ds. medycznych dr Anthony Fauci.

 

Szczyt zachorowań z powodu omikrona ma nastąpić w USA końcem stycznia. Fot. Adobestock
  • W USA gwałtowny wzrost zachorowań z powodu wariantu koronawirusa Omikron osiągnie szczyt pod koniec stycznia
  • Powiedział o tym w środę w CNBC doradca Białego Domu w sprawach medycznych, dr Anthony Fauci
  • Z kolei w wypowiedzi dla CNN przewidywał, że minie co najmniej kilka miesięcy, dopóki szczepionka przeciw koronawirusowi zostanie zatwierdzona dla dzieci poniżej piątego roku życia

Fauci przyznał, że wysoce zakaźna odmiana Omikronu atakuje więcej dzieci, a niektóre są zbyt młode, aby się zaszczepić, co powoduje wzrost ich hospitalizacji. Jak zaznaczył, początkowo dzieci zakażonych Covid-19 nie przyjmowano do szpitali.

- Ostateczny wniosek z tego, jaki wpływ ma (koronawirus) na dzieci, pozostaje do ustalenia - dodał Fauci.

Co z omikronem? "To mniejsze zagrożenie, niż delta"

Jego zdaniem nie jest jeszcze jasne, czy druga dawka uzupełniająca szczepionki dla dorosłych będzie konieczna. Władze mają nadzieję, że obecnie zalecana dawka uzupełniająca zapewnia trwałą ochronę.

Natomiast na środowej konferencji prasowej Fauci, powołując się na wstępne dane, zwrócił uwagę, że sugerują one mniejsze zagrożenie Omikronem niż wcześniej dominującym wariantem Delta. W jego opinii podczas gdy Omikron wydaje się bardziej zdolny do przełamania obrony immunologicznej człowieka, spodziewa się niższego w tym przypadku wskaźnika stosunku hospitalizacji do liczby przypadków.

Zastrzegł jednak, że nie jest całkiem jasne, czy dlatego, iż Omikron jest słabszy niż inne warianty wirusa, czy też ludzie nabyli odporność poprzez szczepienia lub w rezultacie wcześniejszych infekcji.

Co z sylwestrem? Fauci radzi: nie przytulać się

Główny doradca medyczny administracji odniósł się też do noworocznych planów Amerykanów. Zalecał unikanie większych zgromadzeń. Mówił, że choć zawsze istnieje pewne ryzyko zakażenia, można czuć się komfortowo w małych grupach krewnych, którzy są zaszczepieni.

- Jeśli jednak zamierzacie pójść na imprezę sylwestrową dla 40-50 osób z przytulaniem się, całowaniem przy życzeniach noworocznych, zdecydowanie zalecałbym, aby tego nie robić - przestrzegał.

Czytaj również: Skandal z dodatkami covidowymi. KIF pisze do ministra zdrowia

Diagności bez dodatków covidowych. Pokazali, jak pracują. "To niemoralne panie ministrze!"

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum