• SERWIS CHOROBY ZAKAŹNE

  • Start

"Dobry cholesterol" chroni seniorów przed śmiercią z powodu COVID-19? Tak podpowiadają badania

Autor: PAP • Źródło: PAP23 stycznia 2022 12:59

Osoby powyżej 75. roku życia z wysokim poziomem lipoprotein o dużej gęstości rzadziej umierają z powodu COVID-19 niż inni seniorzy z ich grupy wiekowej.

"Dobry cholesterol" chroni seniorów przed śmiercią z powodu COVID-19? Tak podpowiadają badania
Dobry cholesterol chroni przed śmiercią z powodu COVID-19? Fot. Adobestock
  • Osoby powyżej 75. roku życia, mające wysoki poziom lipoprotein o dużej gęstości umierają rzadziej na Covid-19 niż inni seniorzy w tej grupie wiekowej
  • Tak wynika ze studium przeprowadzonego na zlecenie służb medycznych wspólnoty autonomicznej Madrytu
  • Lipoproteiny o dużej gęstości to tzw. cholesterol HDL, zwany dobrym cholesterolem

Wysoki poziom cholesterolu HDL a umieralność z powodu COVID-19

Cytowane w sobotę przez dziennik "El Mundo" studium dowodzi, że w pierwszej grupie seniorów liczba zgonów po infekcji koronawirusem jest o 25 proc. niższa w stosunku do osób powyżej 75. roku życia z niskim poziomem HDL.

Gazeta wskazała, że badanie wpływu dobrego cholesterolu na odporność seniorów na zgony wskutek COVID-19 przeprowadzone zostało na dużej grupie, liczącej blisko 37 tys. seniorów z aglomeracji Madrytu.

"Właściwe nawyki, takie jak zdrowa dieta, utrzymywanie adekwatnej masy ciała, regularna aktywność fizyczna oraz unikanie nikotyny wpływają na wzrost poziomu HDL", wskazali autorzy badania.

Ponad 53 proc. zgonów z powodu COVID w Hiszpanii to osoby 80+

Seniorzy stanowią grupę najbardziej dotkniętą zgonami na Covid-19 w Hiszpanii. Kategoria wiekowa powyżej 80 lat ma ponad 53-procentowy udział wśród wszystkich zgonów spowodowanych przez tę chorobę. Drugim przedziałem wiekowym z największą umieralnością jest kategoria 70-79 lat. Jej odsetek wśród wszystkich zgonów przekracza 21 proc.

Do piątkowego wieczora w Hiszpanii na COVID-19 zmarło łącznie 91,7 tys. osób. Resort zdrowia potwierdził też 8,97 mln zakażeń.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum