• SERWIS CHOROBY ZAKAŹNE

  • Start

Delta w 124 krajach, w tym w Polsce. Naukowcy alarmują: wariant atakuje niezaszczepionych

Autor: oprac. JKB • Źródło: PAP27 lipca 2021 12:03

Zgodnie z najnowszymi danymi WHO Delta wykryta została już w 124 państwach. Badacze przypominają, że wariant ten szczególnie atakuje osoby niezaszczepione. W Polsce jest już 226 przypadków zakażenia groźną mutacją.

Delta atakuje przede wszystkim osoby niezaszczepione. Fot. Shutterstock
  • Światowa Organizacja Zdrowia ostrzega przed dominacją wariantu Delta na całym świecie. Do tej pory został wykryty już w 124 krajach
  • Delta jest jeszcze bardziej zaraźliwa i przede wszystkim atakuje osoby, które nie są zaszczepione
  • Delta rozprzestrzenia się zarówno po całej Europie, jak i regionach zachodniego Pacyfiku

Dominacja Delty na świecie

W ciągu najbliższego miesiąca wariant Delta koronawirusa będzie dominował na całym świecie - ostrzega Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Na razie wykryto go już w 124 krajach, w tym także w Polsce, ale szybko się rozprzestrzenia. Za kilka tygodni może być już 200 mln potwierdzonych przypadków tej odmiany SARS-CoV-2.

Delta najbardziej rozprzestrzenia się w Europie oraz w regionie zachodniego Pacyfiku. Sprzyja temu zniesienie restrykcji w wieku krajach, ponieważ zaczęła spadać liczba hospitalizacji oraz zgonów. Nowy wariant jest jednak bardziej zakaźny i przenosi się głównie na osoby, które nie zostały zaszczepione albo poprzestały na jednej dawce preparatu przeciwko COVID-19.

- W USA mamy pandemię wśród osób niezaszczepionych - powiedział doradza rządu amerykańskiego i dyrektor Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych w USA prof. Anthony Fauci. Dotąd w pełni zaszczepionych jest ponad 162,7 mln Amerykanów, czyli 49 proc. populacji - wynika danych Centrum Kontroli Chorób (CDC) w Atlancie. Większy odsetek w pełni zaszczepionych jest w Niemczech i Włoszech (60 proc.) oraz w Wielkiej Brytanii i Kanadzie (około 80 proc.).

W Stanach Zjednoczonych wytraciła impet kampania szczepień przeciwko COVID-19, która jeszcze w kwietniu 2021 r. przebiegała najbardziej sprawnie na świecie. Najgorzej jest w południowych stanach, gdzie mniej niż połowa mieszkańców przyjęła jedną jak na razie dawkę szczepionki. W tych regionach jest też najwięcej nowych zakażeń, głównie na Florydzie, w Teksasie i Missouri. Według US Surgeon General Vivek Murthy aż 99,5 proc. zgonów z powodu COVID-19 zdarza się wśród niezaszczepionych.

Czytaj również: Delta. Jak rozpoznać zakażenie? Chorych przybywa

Bezpieczeństwo zaszczepionych

CDC zapewnia, że osoby zaszczepione są bezpieczne i mogą nawet wrócić do aktywności sprzed pandemii nie używając masek ochronnych. Prof. Anthony Fauci twierdzi, że decyzje dotyczące obostrzeń sanitarnych powinny być jednak podejmowanie lokalnie, w zależności od sytuacji epidemicznej w danym regionie i odsetka zaszczepionej populacji.

Z badań w Izraelu wynika, że 80 proc. zaszczepionych przeciwko COVID-19 nie zainfekowało nikogo w przestrzeni publicznej. Jak informuje "The Times of Israel" tylko 10 proc. zaszczepionych przeniosło koronawirusa na jedną osobą, że zaledwie 3 proc. - na dwie lub trzy. Głównym źródłem transmisji są ludzie niezaszczepieni, gdyż nie mają odpowiedniej odporności przeciwko SARS-CoV-2. 

Delta w Polsce. Rośnie liczba zakażeń

Jak poinformował rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz, w Polsce odnotowano 226 przypadków zakażenia Deltą. W ciągu ostatnich dni przybyło ok. 20 nowych przypadków.

- Na przestrzeni ostatnich czterech tygodni odsetek próbek, które w sekwencjonowaniu wykazały wariant Delta, to 60 proc. - podał rzecznik resortu zdrowia w Warszawie.

- To, co nas jeszcze bardziej powinno skłaniać do podjęcia akcji szczepień, to dane, które utwierdzają w przekonaniu, że chorują ludzie niezaszczepieni. Patrząc na dane z ostatnich ośmiu dni widać, że w granicach 60 proc. zakażonych to osoby do 40-tego roku życia - wskazał.

Najwięcej zakażeń - jak poinformował - bo blisko 23 proc., to są osoby miedzy 21., a 30. rokiem życia. "To grupa osób, która jest najsłabiej wyszczepiona i grupa, która w tej chwili najczęściej się zakaża" - zaznaczył rzecznik MZ.

- Odsetki procentowe osób, które zakaziły się po pełnym wyszczepieniu, po 14 dniach, czy też niestety zeszły z tego świata po pełnym zaszczepieniu i zakażeniu, to 1,6 proc. w pierwszym przypadku i 0,6 proc. w drugim. To jest najlepsze świadectwo, że szczepienia chronią - dodał.

Sprawdź: Kwarantanna dla każdego, kto miał kontakt z wariantem Delta. Ministerstwo zaostrza przepisy

Czytaj: Delta. Objawy - jak rozpoznać zakażenie? To trzeba wiedzieć przed czwartą falą

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum